• Biblioteka szkolna

     • Biblioteka szkolna

     •  

      Witamy na stronie biblioteki szkolnej

      Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszkowie

      Znajdziecie tutaj informacje o działalności naszej biblioteki

       

       

       

     • Darmowe e-booki i audiobooki w Bibliotece Narodowej

     • W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej. Książki dostępne są pod poniższymi linkami:

      Lektury dla szkół podstawowych

       

      https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-1-szkoly-podstawowe,NTU0Njk2MTU5NDYyMTM2NTQ2OQ/?sort=score%20desc
       

      Lektury dla szkół ponadpodstawowych

       

      https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc

       

       

      W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.

      Przygotowano także 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które można pobrać za darmo ze strony. Wśród tytułów, które zostały udostępnione w tej formie, znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

      Zachęcamy do korzystania z zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej https://polona.pl/

     • Darmowe lektury do pobrania

     • Mamy nadzieję, że tęsknicie już za biblioteką, ale póki co, przypominamy strony z darmowym dostępem do książek:

      https://wolnelektury.pl/

      Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.

      https://lektury.gov.pl/

      Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami.

      http://chmuraczytania.pl/catalog.php

      Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania. 

      https://polona.pl/

      Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Nie wszystkie  są darmowe.

      https://www.empik.com/premium

       bezpłatnie przez 60 dni

      Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

      https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.htm

      - darmowe ebooki

      Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki. 

      https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml

      Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

       

      Audiobooki

      https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

      Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

      https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

      Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

      http://audio-bajki.pl/

      Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

      https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

      Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

      https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

      Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

      Z serdecznymi pozdrowieniami

      Biblioteka szkolna

     • Biblioteka szkolna poleca najlepsze książki na wiosnę 2020

     • Propozycje dla najmłodszych

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/3eba412227eae5d9ed32d1f16d4e192a.jpeg

      Ewa Matera Emi i źródło Ekry (Wydawnictwo Literatura)

      Autorka z dużym wyczuciem i zrozumieniem dziecięcej wrażliwości tworzy wciągającą, przygodową historię, która przy tym niesie bogactwo treści. Z jednej strony Emi i źródło Ekry to opowieść o życiu w zgodzie z naturą i w poszanowaniu przyrody. Książka mówi także o umiłowaniu ksiąg, które niosą całą mądrość tego świata. Ale autorka podkreśla również, że czasami nawet ta mądrość nie wystarczy, bowiem przekazy przedstawicieli wcześniejszych pokoleń prócz wiedzy nieść mogą także uprzedzenia i stereotypy, które nie pozwalają nam właściwie ocenić innych ludzi (lub innych istot). Ewa Matera pisze o tym, że odwaga w podejmowaniu wyzwań różni się od brawury tym, że opiera się na ciężkiej pracy i solidnym przygotowaniu. Ale też o tym, że równie ważne co wiedza i doświadczenie bywają czyste, otwarte serce i dobre zamiary. A nade wszystko – ważne są miłość – szczególnie ta w rodzinie – i przyjaźń. Wszystkie te elementy są najlepszym orężem, ale nie w walce przeciwko innym, tylko podczas zmieniania świata.

       

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/1e49253b0ac9809dab314bad0fd68136.jpeg

      Książka Stella, Pikuś i skarby Niny Lussy (Wydawnictwo Literatura) to pięknie ilustrowana opowieść o tym, jak wiele daje nam natura. I o tym, że z tych skarbów korzystać należy z umiarem. To również ujęta w formę prostych historyjek do czytania do poduszki nawet trzyletniemu dziecku edukacja ekologiczna.

      Stella jest małą dziewczynką, która wspólnie z mamą, pieskiem Pikusiem i kuzynką Jolą dopiero poznaje świat. Jesienne wyjście z domu, spacer po lesie, kąpiel, podlewanie kwiatów w ogrodzie czy zwyczajne umycie rąk to dla niej wspaniała przygoda. Stella – jak każde dziecko – dziwi się światu i potrafi cieszyć się każdą chwilą – choćby liśćmi, które na wietrze tańczą, tworząc prawdziwy teatr natury. Ale i jej, podobnie jak dorosłym, zdarza się zapomnieć o pewnych sprawach. Na przykład o tym, że woda nie zawsze – i nie wszędzie – po prostu płynie z kranu. I o tym, że warto korzystać z niej oszczędnie, bo zasoby natury nie są nieprzebrane.

      Propozycje dla starszych dzieci

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/da0bd551fbaeb440439c933533152ffa.jpeg

      Ciekawa propozycja kierowana do starszych dzieci to Duchy Greenglass House Kate Milford (Wydawnictwo Dwukropek). 

      Duchy Greenglass House czyta się jednym tchem i za nic nie chce się odrywać od lektury, nie doczytawszy jej do końca. Wydarzenia biegną w szalonym tempie, bohaterów i zbiegów okoliczności jest również na tyle dużo, by tropy i podejrzenia łatwo było mylić.

      Autorka trzyma czytelnika w napięciu do samego końca, ale nie zapomina też, by przemycić pod powierzchnią dynamicznej powieści przygodowej ważne i cenne wartości. Przyglądać się będziemy wahaniom i rozterkom głównego bohatera, uczuciom, jakie pojawić się mogą u dziecka, które zostało adoptowane i w dodatku pochodzi z odległego kraju. Spojrzymy też na wspaniałą, bezinteresowną i szczerą przyjaźń, jaka łączy zarówno gospodarzy, kucharki i „stałych bywalców” tytułowego Greenglass House.

       

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/11aa1663d00f3b3bab5e42b46b8ec1b4.jpeg

      Równie warta lektury jest książka Marty Józefczyk Nasz azyl (Wydawnictwo Bis). To historia inspirowana wspomnieniami Antoniny Żabińskiej Ludzie i zwierzęta, opowiadająca o chłopcu, który pomaga rodzicom w ukrywaniu Żydów w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.

      Opowieść Marty Józefczyk napisana jest w sposób przystępny, styl jest dopracowany. Autorka w delikatny i niewymuszony sposób wprowadza najmłodszych czytelników w tematykę II wojny światowej. Nasz azyl to bardzo dobra, wyważona i z ogromną empatią dotykająca tematu śmierci lektura, od której warto rozpocząć opowiadanie dzieciom o dramacie wojny. Autorka nie unika trudnych kwestii, ale też ich przesadnie nie wyolbrzymia. Pisze od serca – i z wielkim sercem. Nasz azyl to książka, która opowiadając o wojnie, mówi przede wszystkim o ludziach. O ludziach, którzy z ogromnym poświęceniem, ale też z wiarą w lepsze jutro dramat tych czasów pragnęli odepchnąć jak najdalej, dając schronienie tym, którzy przekonani byli, że dla nich nadziei zabrakło.

       

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/91b2c71906b7769c9ba87cdbf91109d1.jpeg

      Warta polecenia pozycja to Mój kumpel Jeremi Ewy Martynkien (Wydawnictwo Literatura)

      Czwarta klasa to dla Oskara i jego przyjaciela Jeremiego zupełnie nowy rozdział w życiu. Trzeba zacząć wszystko od początku. No, prawie wszystko, bo przecież to, co najważniejsze, czyli przyjaźń, pozostaje – a przynajmniej obaj chłopcy żywią takie właśnie przekonanie. Pewnego dnia jednak Oskar wpada w kłopoty i decyduje się ukryć to przed Jeremim. To jego wielki sekret. Gdzie kończy się tajemnica i zaczyna kłamstwo? Czy dobrze jest nie mówić prawdy bliskim – zwłaszcza, gdy jest się samemu w niebezpieczeństwie?

      Mój kumpel Jeremi to kierowana nie tylko do chłopców ciepła, pełna humoru opowieść o tym, co w bliskich relacjach jest najważniejsze. 

      Powieści dla młodzieży

      Książka Barbary Kosmowskiej Gwiazda z pierwszego piętra (Wydawnictwo Literatura)  jest  jedną z najciekawszych pozycji w kategorii powieści młodzieżowych tej wiosny.

      Helena straciła siostrę, Mikołaja opuścił ojciec. Żadne z nich nie miało wpływu na to, że ich życie zmieniło się nie do poznania i nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Dwójkę sąsiadów połączy niewinne nieporozumienie, dające początek przedziwnej przyjaźni.

      Ale czy ta więź przetrwa czyhające na nią problemy? Czy słońce i księżyc mogą świecić jednocześnie na tym samym niebie? I czy zawsze warto marzyć i mieć nadzieję... do końca? 

      Książka Barbary Kosmowskiej uczy empatii i uwrażliwia na problemy drugiego człowieka. 

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/5246073214fbd976a5960a25a62ff725.jpeg

       

      https://www.granice.pl/okladka/250/374/00db352708118af16d9e4abfcaa86ea3.jpeg

      Nowy chłopak Pauli Rawsthorne (Wydawnictwo Zielona Sowa) to osadzona w środowisku nastolatków – licealistów – powieść, która zabiera młodego czytelnika w świat doskonale mu znany, by – coraz bardziej zbliżając się do finału – zaskoczyć zdumiewającym i trudnym do przewidzenia zakończeniem. 

      Szkoła to nie tylko miejsce, w którym powinno się zdobywać wiedzę i wykształcenie. W szkole zawieramy przyjaźnie i znajomości, które czasem trwają wiele lat, a nawet przeradzają

      się w głębsze, łączące dwoje ludzi uczucie. Paula Rawsthorne świetnie portretuje nastoletnich bohaterów i mocną kreską zarysowuje także sylwetki ich rodziców. Autorka rozlicza się też z problemami, z jakimi zmaga się większość współczesnych, dorastających młodych ludzi. Rozbite lub patchworkowe rodziny, wielogodzinna praca rodziców, by związać koniec z końcem, obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem spadający na nastolatków czy – wreszcie – chęć zaistnienia w szkole, pozbycia się łatki ofiary czy szarej myszki. Pragnienie bycia kimś popularnym, lubianym, może – podziwianym. Wieczny niedosyt pieniędzy, chęć kupowania modnych rzeczy pod wpływem sugestii wpływowych rówieśników, chwalenie się „na wyrost” swoimi osiągnięciami czy wręcz udawanie popularności w mediach społecznościowych. Nie wspominając już o uzależnieniu od technologii – smartfonów, komputerów, Facebooka i Instagrama.

      Nowy chłopak to – z jednej strony – powieść problemowa, z drugiej zaś lektura bardzo zaskakująca i skłaniająca do refleksji – nad tym, co dotychczas udało nam się osiągnąć i nad tym, co nas dopiero w przyszłości czeka. I czy to, co tam znajdziemy, to, do czego dążymy, na pewno będzie dla nas dobre.

       

     • KONKURS MOJA GRA PLANSZOWA

     •  Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na własnoręcznie lub z pomocą rodziców wykonaną grę planszową pt. Moja gra planszowa 


      Drodzy Rodzice!
      jeśli w erze komputerów i konsoli zdarza Wam się jeszcze rzucać kostką i przesuwać pionki wspólnie  z dzieckiem, a wasze dziecko ma pomysł na grę według własnych reguł - ten konkurs jest właśnie dla Was! Zapoznajcie się z regulaminem i wspólnie ze swoją pociechą stwórzcie grę!
      cele konkursu:

      • promowanie zapomnianej nieco rozrywki jaką są gry planszowe i towarzyskie
      • zaprezentowanie wartości i talentu plastycznego dzieci oraz kształtowanie ich osobowości i odporności emocjonalnej
      • kształtowanie pojęć matematycznych, umiejętności przeliczania liczebnikami głównymi i porządkowymi
      • wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie gry

      regulamin konkursu:

      1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i ich rodziców z wszystkich grup wiekowych
      2. Tematyka gry - gra planszowa o dowolnej treści
      3. Technika wykonania prac jest dowolna, format również dowolny
      4. Praca konkursowa powinna zawierać elementy charakterystyczne dla gry planszowej: tytuł, instrukcję, planszę oraz pionki do gry
      5. Każda gra zgłoszona w konkursie może być pracą wykonaną własnoręcznie lub z pomocą osób dorosłych
      6. Uczestnicy mogą wykonać i zgłosić do konkursu tylko jedną grę  planszową
      7. Ocenie podlegać będzie: pomysłowość, staranność wykonania oraz estetyka pracy
      8. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, przewidziane są nagrody za I, II, III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1 - 4 oraz klasy 5 - 8
      9. Termin nadsyłania  prac konkursowych: do 25 maja 20120r.(Zdjęcie pracy oraz opis zasad gry) do pani Doroty Hoffmann
      10. Organizatorem jest biblioteka szkolna,               

      Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy miłej zabawy podczas tworzenia gry!

       Dorota Hoffmann

       

     • Pasowanie na czytelnika

      2016/2017

                                      

       

       

      2015/2016

                                                       

                                                                            

       

       2014/2015

                                    

       

      2013/2014

                              

                              

       

      Spotkania z autorem

      Spotkanie z Barbarą Szelągowską i Moniką Jędrychowską 

       

                                     

                                       

       

      Spotkania z panem Tadeuszem Jakubowskim

            

      Zajęcia nie tylko biblioteczne

      Nocne spotkania czwartaków z "Baśnioborem"

                              

                                 

                             

      Z wizytą w Bibliotece Miejskiej

                               

                                  

       

      "Bajkowanie z Ezopem"

            

                                

       

      "Spotkania z Julianem Tuwimem" - zajęcia w Bibliotece Miejskiej

                                 

                                  

       

       

      Szkolne apele, uroczystości, konkursy

      Dzień Książki i Praw Autorskich

                                                                        

                                            

                                             

       

      Szkolny Konkurs Recyctatorski

                                      

                                      

                                                      

                                                      

      Jubileusz naszego miasta - konkurs

                                

                                 

                               

                                

       

      Święto Niepodległości

      2016/2017

                                    

       

      2015/2016

                                      

       

      2014/2015

                                     

       

      2013/2014

                                       

       

       

      Konkurs na zagadkę

                                      

       

       

      Czytaj z Jedynką

                                    

       

        

      Kiermasz Książki podczas Szkolnych Festynów "Pożegnanie Lata - Powitanie Jesieni

       

      2016/2017

                                 

       

       

      2013/2014

                                

       

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszków
   • 22 758 63 52
   • ul. Topolowa 10 05 - 800 Pruszków Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych