Biblioteka szkolna
Witamy na stronie biblioteki szkolnej
Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszkowie
Znajdziecie tutaj informacje o działalności naszej biblioteki
Darmowe e-booki i audiobooki w Bibliotece Narodowej
W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej. Książki dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury dla szkół podstawowych
https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-1-szkoly-podstawowe,NTU0Njk2MTU5NDYyMTM2NTQ2OQ/?sort=score%20desc
Lektury dla szkół ponadpodstawowych
https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.
Przygotowano także 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które można pobrać za darmo ze strony. Wśród tytułów, które zostały udostępnione w tej formie, znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.
Zachęcamy do korzystania z zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej https://polona.pl/
Darmowe lektury do pobrania
Mamy nadzieję, że tęsknicie już za biblioteką, ale póki co, przypominamy strony z darmowym dostępem do książek:
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami.
http://chmuraczytania.pl/catalog.php
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Nie wszystkie są darmowe.
bezpłatnie przez 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.htm
- darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Audiobooki
https://polska-poezja.pl/lista-wierszy
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Biblioteka szkolna
Biblioteka szkolna poleca najlepsze książki na wiosnę 2020
Propozycje dla najmłodszych
Ewa Matera Emi i źródło Ekry (Wydawnictwo Literatura).
Autorka z dużym wyczuciem i zrozumieniem dziecięcej wrażliwości tworzy wciągającą, przygodową historię, która przy tym niesie bogactwo treści. Z jednej strony Emi i źródło Ekry to opowieść o życiu w zgodzie z naturą i w poszanowaniu przyrody. Książka mówi także o umiłowaniu ksiąg, które niosą całą mądrość tego świata. Ale autorka podkreśla również, że czasami nawet ta mądrość nie wystarczy, bowiem przekazy przedstawicieli wcześniejszych pokoleń prócz wiedzy nieść mogą także uprzedzenia i stereotypy, które nie pozwalają nam właściwie ocenić innych ludzi (lub innych istot). Ewa Matera pisze o tym, że odwaga w podejmowaniu wyzwań różni się od brawury tym, że opiera się na ciężkiej pracy i solidnym przygotowaniu. Ale też o tym, że równie ważne co wiedza i doświadczenie bywają czyste, otwarte serce i dobre zamiary. A nade wszystko – ważne są miłość – szczególnie ta w rodzinie – i przyjaźń. Wszystkie te elementy są najlepszym orężem, ale nie w walce przeciwko innym, tylko podczas zmieniania świata.
Książka Stella, Pikuś i skarby Niny Lussy (Wydawnictwo Literatura) to pięknie ilustrowana opowieść o tym, jak wiele daje nam natura. I o tym, że z tych skarbów korzystać należy z umiarem. To również ujęta w formę prostych historyjek do czytania do poduszki nawet trzyletniemu dziecku edukacja ekologiczna.
Stella jest małą dziewczynką, która wspólnie z mamą, pieskiem Pikusiem i kuzynką Jolą dopiero poznaje świat. Jesienne wyjście z domu, spacer po lesie, kąpiel, podlewanie kwiatów w ogrodzie czy zwyczajne umycie rąk to dla niej wspaniała przygoda. Stella – jak każde dziecko – dziwi się światu i potrafi cieszyć się każdą chwilą – choćby liśćmi, które na wietrze tańczą, tworząc prawdziwy teatr natury. Ale i jej, podobnie jak dorosłym, zdarza się zapomnieć o pewnych sprawach. Na przykład o tym, że woda nie zawsze – i nie wszędzie – po prostu płynie z kranu. I o tym, że warto korzystać z niej oszczędnie, bo zasoby natury nie są nieprzebrane.
Propozycje dla starszych dzieci
Ciekawa propozycja kierowana do starszych dzieci to Duchy Greenglass House Kate Milford (Wydawnictwo Dwukropek).
Duchy Greenglass House czyta się jednym tchem i za nic nie chce się odrywać od lektury, nie doczytawszy jej do końca. Wydarzenia biegną w szalonym tempie, bohaterów i zbiegów okoliczności jest również na tyle dużo, by tropy i podejrzenia łatwo było mylić.
Autorka trzyma czytelnika w napięciu do samego końca, ale nie zapomina też, by przemycić pod powierzchnią dynamicznej powieści przygodowej ważne i cenne wartości. Przyglądać się będziemy wahaniom i rozterkom głównego bohatera, uczuciom, jakie pojawić się mogą u dziecka, które zostało adoptowane i w dodatku pochodzi z odległego kraju. Spojrzymy też na wspaniałą, bezinteresowną i szczerą przyjaźń, jaka łączy zarówno gospodarzy, kucharki i „stałych bywalców” tytułowego Greenglass House.
Równie warta lektury jest książka Marty Józefczyk Nasz azyl (Wydawnictwo Bis). To historia inspirowana wspomnieniami Antoniny Żabińskiej Ludzie i zwierzęta, opowiadająca o chłopcu, który pomaga rodzicom w ukrywaniu Żydów w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Opowieść Marty Józefczyk napisana jest w sposób przystępny, styl jest dopracowany. Autorka w delikatny i niewymuszony sposób wprowadza najmłodszych czytelników w tematykę II wojny światowej. Nasz azyl to bardzo dobra, wyważona i z ogromną empatią dotykająca tematu śmierci lektura, od której warto rozpocząć opowiadanie dzieciom o dramacie wojny. Autorka nie unika trudnych kwestii, ale też ich przesadnie nie wyolbrzymia. Pisze od serca – i z wielkim sercem. Nasz azyl to książka, która opowiadając o wojnie, mówi przede wszystkim o ludziach. O ludziach, którzy z ogromnym poświęceniem, ale też z wiarą w lepsze jutro dramat tych czasów pragnęli odepchnąć jak najdalej, dając schronienie tym, którzy przekonani byli, że dla nich nadziei zabrakło.
Warta polecenia pozycja to Mój kumpel Jeremi Ewy Martynkien (Wydawnictwo Literatura).
Czwarta klasa to dla Oskara i jego przyjaciela Jeremiego zupełnie nowy rozdział w życiu. Trzeba zacząć wszystko od początku. No, prawie wszystko, bo przecież to, co najważniejsze, czyli przyjaźń, pozostaje – a przynajmniej obaj chłopcy żywią takie właśnie przekonanie. Pewnego dnia jednak Oskar wpada w kłopoty i decyduje się ukryć to przed Jeremim. To jego wielki sekret. Gdzie kończy się tajemnica i zaczyna kłamstwo? Czy dobrze jest nie mówić prawdy bliskim – zwłaszcza, gdy jest się samemu w niebezpieczeństwie?
Mój kumpel Jeremi to kierowana nie tylko do chłopców ciepła, pełna humoru opowieść o tym, co w bliskich relacjach jest najważniejsze.
Powieści dla młodzieży
Książka Barbary Kosmowskiej Gwiazda z pierwszego piętra (Wydawnictwo Literatura) jest jedną z najciekawszych pozycji w kategorii powieści młodzieżowych tej wiosny.
Helena straciła siostrę, Mikołaja opuścił ojciec. Żadne z nich nie miało wpływu na to, że ich życie zmieniło się nie do poznania i nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Dwójkę sąsiadów połączy niewinne nieporozumienie, dające początek przedziwnej przyjaźni.
Ale czy ta więź przetrwa czyhające na nią problemy? Czy słońce i księżyc mogą świecić jednocześnie na tym samym niebie? I czy zawsze warto marzyć i mieć nadzieję... do końca?
Książka Barbary Kosmowskiej uczy empatii i uwrażliwia na problemy drugiego człowieka.
Nowy chłopak Pauli Rawsthorne (Wydawnictwo Zielona Sowa) to osadzona w środowisku nastolatków – licealistów – powieść, która zabiera młodego czytelnika w świat doskonale mu znany, by – coraz bardziej zbliżając się do finału – zaskoczyć zdumiewającym i trudnym do przewidzenia zakończeniem.
Szkoła to nie tylko miejsce, w którym powinno się zdobywać wiedzę i wykształcenie. W szkole zawieramy przyjaźnie i znajomości, które czasem trwają wiele lat, a nawet przeradzają
się w głębsze, łączące dwoje ludzi uczucie. Paula Rawsthorne świetnie portretuje nastoletnich bohaterów i mocną kreską zarysowuje także sylwetki ich rodziców. Autorka rozlicza się też z problemami, z jakimi zmaga się większość współczesnych, dorastających młodych ludzi. Rozbite lub patchworkowe rodziny, wielogodzinna praca rodziców, by związać koniec z końcem, obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem spadający na nastolatków czy – wreszcie – chęć zaistnienia w szkole, pozbycia się łatki ofiary czy szarej myszki. Pragnienie bycia kimś popularnym, lubianym, może – podziwianym. Wieczny niedosyt pieniędzy, chęć kupowania modnych rzeczy pod wpływem sugestii wpływowych rówieśników, chwalenie się „na wyrost” swoimi osiągnięciami czy wręcz udawanie popularności w mediach społecznościowych. Nie wspominając już o uzależnieniu od technologii – smartfonów, komputerów, Facebooka i Instagrama.
Nowy chłopak to – z jednej strony – powieść problemowa, z drugiej zaś lektura bardzo zaskakująca i skłaniająca do refleksji – nad tym, co dotychczas udało nam się osiągnąć i nad tym, co nas dopiero w przyszłości czeka. I czy to, co tam znajdziemy, to, do czego dążymy, na pewno będzie dla nas dobre.
KONKURS MOJA GRA PLANSZOWA
Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na własnoręcznie lub z pomocą rodziców wykonaną grę planszową pt. Moja gra planszowa
Drodzy Rodzice!
jeśli w erze komputerów i konsoli zdarza Wam się jeszcze rzucać kostką i przesuwać pionki wspólnie z dzieckiem, a wasze dziecko ma pomysł na grę według własnych reguł - ten konkurs jest właśnie dla Was! Zapoznajcie się z regulaminem i wspólnie ze swoją pociechą stwórzcie grę!
cele konkursu:- promowanie zapomnianej nieco rozrywki jaką są gry planszowe i towarzyskie
- zaprezentowanie wartości i talentu plastycznego dzieci oraz kształtowanie ich osobowości i odporności emocjonalnej
- kształtowanie pojęć matematycznych, umiejętności przeliczania liczebnikami głównymi i porządkowymi
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez wspólne tworzenie gry
regulamin konkursu:
- Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i ich rodziców z wszystkich grup wiekowych
- Tematyka gry - gra planszowa o dowolnej treści
- Technika wykonania prac jest dowolna, format również dowolny
- Praca konkursowa powinna zawierać elementy charakterystyczne dla gry planszowej: tytuł, instrukcję, planszę oraz pionki do gry
- Każda gra zgłoszona w konkursie może być pracą wykonaną własnoręcznie lub z pomocą osób dorosłych
- Uczestnicy mogą wykonać i zgłosić do konkursu tylko jedną grę planszową
- Ocenie podlegać będzie: pomysłowość, staranność wykonania oraz estetyka pracy
- Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, przewidziane są nagrody za I, II, III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1 - 4 oraz klasy 5 - 8
- Termin nadsyłania prac konkursowych: do 25 maja 20120r.(Zdjęcie pracy oraz opis zasad gry) do pani Doroty Hoffmann
- Organizatorem jest biblioteka szkolna,
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy miłej zabawy podczas tworzenia gry!
Dorota Hoffmann
Pasowanie na czytelnika
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
Spotkania z autorem
Spotkanie z Barbarą Szelągowską i Moniką Jędrychowską
Spotkania z panem Tadeuszem Jakubowskim
Zajęcia nie tylko biblioteczne
Nocne spotkania czwartaków z "Baśnioborem"
Z wizytą w Bibliotece Miejskiej
"Bajkowanie z Ezopem"
"Spotkania z Julianem Tuwimem" - zajęcia w Bibliotece Miejskiej
Szkolne apele, uroczystości, konkursy
Dzień Książki i Praw Autorskich
Szkolny Konkurs Recyctatorski
Jubileusz naszego miasta - konkurs
Święto Niepodległości
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
Konkurs na zagadkę
Czytaj z Jedynką
Kiermasz Książki podczas Szkolnych Festynów "Pożegnanie Lata - Powitanie Jesieni
2016/2017
2013/2014