• Z życia szkoły

       • Mikołaje 2020

       • Pamiętacie Mikołaja? A wiecie jak wygląda? Samorząd Szkolny zaprosił Was o udział w konkursie na przebranie się za Mikołaja. Na ostatnim spotkaniu Samorządu podjęliśmy decyzję o przyznaniu  nagród. Przyznaliśmy:

        I miejsce: Wojtek Bąkowski 3a oraz Oskar Sobczyk 3a

        II miejsce: Basia Król 2b

        III miejsce: Ewelina Siarkiewicz 1b

        Wyróżnienie: Marcela Bułtowicz 6d

         

        Gratulujemy. Nagrody czekają😊, o terminie ich wręczenia poinformujemy nagrodzonych uczniów poprzez Librusa. Zdjęcia przesłane na konkurs prezentujemy poniżej.

       • Stypendium Urzędu Marszałkowskiego dla Mikołaja Zarzeckiego

       • Miło nam poinformować, że Mikołaj Zarzecki uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszkowie, jako jedyny na terenie gminy Pruszków otrzymał Stypendium Urzędu Marszałkowskiego. Mikołaj w ubiegłym roku szkolnym uzyskał średnią ocen: 5,80 oraz wzorowe zachowanie. Oprócz wysokich osiągnięć w nauce Uczeń reprezentował naszą szkołę w konkursach i zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

        • Laureat konkursu ogólnopolskiego Olimpus z języka polskiego
        • Laureat konkursu ogólnopolskiego Olimpus z języka angielskiego
        • Mistrz Powiatu Pruszkowskiego  w Indywidualnych Biegach Przełajowych na dystansie 1000m, aktualny Mistrz Województwa Mazowieckiego oraz 4 miejsce Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych wywalczone na mistrzostwach organizowanych 2019 roku.
        • Wicemistrz Powiatu Pruszkowskiego w Tenisie stołowym
        • Wyróżnienie w konkursie matematycznym „Kangur”
        • Czynny wolontariusz na terenie naszej szkoły
        • Aktywny zawodnik Miejskiego Klubu Sportowego Znicz sekcji piłkarskiej, w którym reprezentuje barwy naszej szkoły na boiskach całego Mazowsza

        Gratulujemy Mikołajowi sukcesów oraz bardzo wysokich osiągnięć oraz życzymy wytrwałości i motywacji do dalszej pracy nad rozwijaniem swoich pasji i zdobywaniu kolejnych celów. 

       • Podsumowanie akcji charytatywnej.

       •  

        W okresie 23 listopada -7 grudnia w naszej szkole została zorganizowana zbiórka żywności dla fundacji Świat na Tak. W akcje zbiórki zostali zaangażowani nasi wolontariusze, którzy wykazali się dużą hojnością. Przez ten krótki czas udało nam się zebrać 10 naprawdę pokaźnych rozmiarów paczki zawierające produkty spożywcze i środki czystości.

        Wolontariuszami, którzy sprawili tyle radości potrzebującym są: Maja Kowalska, Michalina Fronczak, Nikola Sobiczewska, Michał Tomaszewski, Nadia Golec, Marta Cholecka, Marta Dudyńska, Magdalena Koczkodaj, Martyna Koczkodaj, Marianna Tyc, Oliwia Wierzbicka, Mikołaj Zarzecki, Antoni Zarzecki, Amelia Kaszper, Amelia Lewandowska, Claudia Infante-Malinowska, Gabrysia Dudziec, Ania Wąsowska, Ignacy Łabanowski, Adam Król, Andrzej Dziewiecki, Patrycja Kornas, Marta Kuciak.

        Bardzo Wam dziękuję w imieniu własnym i fundacji Świat na Tak  za zaangażowanie i dobre serca.

       • Nauczanie zdalne w naszej szkole

       • Szanowni Państwo,

        w imieniu swoim i nauczycieli dziękuję za współpracę w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Liczyliśmy na to, że z początkiem grudnia wrócimy do nauki w murach naszej szkoły. Niestety, nauczanie zdalne zostało przedłużone do końca roku 2020.

         Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, wypracowaliśmy w szkole zasady pracy zdalnej, oddzielne dla klas 1-3 i dla klas 4-8. Staramy się, tak organizować zajęcia, aby nasi uczniowie byli, w całym tygodniu,  równomiernie obciążeni zajęciami szkolnymi. Dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas zajęć, dostosowujemy treści, dobieramy odpowiednie do wieku formy i metody pracy. Pozostajemy po każdej  lekcji do dyspozycji naszych uczniów, tak by każdy z nich miał możliwość uzyskania pomocy w pracy, odpowiedzi na nurtujące go pytania.

           Na terenie szkoły organizujemy konsultacje dla uczniów klas 8 oraz zajęcia dla uczniów niepełnosprawnych. Opieką świetlicową objęte są dzieci, których rodzice nie mieli możliwości zorganizowania opieki w domu. Zajęcia te odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym.

           Wszyscy potrzebujący uczniowie zostali wyposażeni w niezbędny do nauki zdalnej sprzęt (laptopy, tablety). Wrazie problemów z łączeniem na zajęcia, odbieraniem i przesyłaniem wiadomości służymy im pomocą.

          Bardzo dziękuję za wyrażenie zgody i dofinansowanie zakupu sterylizatorów. Oprócz nich mamy na wyposażeniu jeszcze lampy bakterio i wirusobójcze, które wspomagają oczyszczanie szkoły, a dzięki temu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa dzieci przebywających na terenie naszej placówki. 

           Bardzo Państwu dziękuję za okazywane nam wsparcie. Życzę wszystkim dużo zdrowia i cierpliwości.

        Dyrektor szkoły

        Ewa Nowicka

      • ŻYCZENIA MIKOŁAJKOWE
       • ŻYCZENIA MIKOŁAJKOWE

       • Wielu pięknych niespodzianek,
        równie pięknych chwil bez liku,
        śniegu, łyżew, nart i sanek,
        żadnych przeszkód w życiu.
        Niezmiennej pogody ducha,
        a także spokoju i wiary w siebie,
        dużo śmiechu i swobody,
        słodkich pierników i pięknych bajek
        życzę Ci w dniu Mikołajek!

        Życzę Wam drodzy uczniowie wymarzonych prezentów, a także szybkiego powrotu do szkoły, do grona przyjaciół i kolegów. Aby wrócił czas spokoju, bez obaw i zagrożenia, czas wspólnej zabawy.
        W tym pięknym dniu spełniają się marzenia, oby wszystkie Wasze życzenia się spełniły.

        Pani Dyrektor Ewa Nowicka.

       • Klasa 6a obchodzi Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

       • 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

        Klasa 6a przyłączyła się do tych obchodów. W czwartek uczniowie pojawili się na lekcjach online ubrani w żółte koszulki, bluzy i sweterki. Dzieci wzięły udział w zajęciach dotyczących funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, poznały historie sławnych osób zmagających się na co dzień z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki nowoczesnym aplikacjom uczniowie  stworzyli wspólną pracę pt: "Jesteście dla nas ważni".

        W ten dzień po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że należy szanować każdego człowieka, niezależnie od jego sprawności. Wszyscy jednakowo odczuwamy emocje i potrzebujemy akceptacji drugiego człowieka.

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

        życzymy wszystkim osobom niepełnosprawnym, a także ich rodzinom i przyjaciołom,

        wytrwałości, siły i konsekwencji w pokonywaniu przeciwności losu.

        Niech ten dzień będzie wyjątkowy, a każdy kolejny niech przynosi radość i szczęście.

       • Andrzejki w klasie 4a

       • Uczniowie klasy 4a przygotowali wiele ciekawych wróżb andrzejkowych. Podczas zabawy poznali m.in. imiona swoich przyszłych sympatii, dowiedzieli się, gdzie będą mieszkać oraz kim będą w przyszłości. Nie zabrakło najpopularniejszej tradycji andrzejkowej, choć w nieco odmiennej formie- wirtualnego lania wosku :).
                                           Katarzyna Chmielewska

       • Zamki w wykonaniu klasy 1b

       • W ubiegłym tygodniu, na zajęciach zdalnych w klasie 1b, rozmawialiśmy na temat zamków w Polsce. Dzieci poznały literę Z jak zamek. Wiedzą już, co oznaczają dworskie maniery, znają legendę o smoku wawelskim i potrafią narysować zamek krok po kroku.Na koniec dzieci wraz z rodzicami, wykonały piękne makiety zamków. Dzieci wykorzystały do tego rolki po papierze, kartony, butelki - rzeczy, które trafiłyby do kosza, a zyskały nowe życie i będą służyły do wielu kolejnych zabaw.

        W poniższym linku można zobaczyć prace uczniów i rodziców: 

        https://padlet.com/bakowalska86/w5ebv6nh69t0dht6?utm_campaign=transactional&utm_content=view_padlet&utm_medium=email&utm_source=started_a_padlet

        Barbara Kowalska

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
       • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

       • Jaś Mela - jest najmłodszym w historii zdobywcą obydwu biegunów. Jest polarnikiem, który jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością, dokonała takiego wyczynu. Założył fundację „Poza Horyzonty". Jest współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków – Między biegunami. Polski polarnik Marek Kamiński w swojej książce ,,Wyprawa", po przebytej wspólnej drodze razem na bieguny z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą powiedział, że w tylu procentach co pomagał Jaśkowi, w tylu procentach coś od niego otrzymał. Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał w 2002 roku. W jednym z wywiadów Jasiek Mela powiedział" Mój wypadek i radzenie sobie z tym wypadkiem to był bardzo długi proces. Uważam, że każdy człowiek ma jakiś schemat przechodzenia przez traumatyczne wydarzenia. Na początku człowiek wypiera to wszystko. Jest okres ogromnego buntu. W efekcie po zastanowieniu, co się dzieje, dochodzimy do pewnej mądrości. Każde doświadczenie coś nam daje i każde nas wzbogaca. Mówi się, że cierpienie uszlachetnia człowieka. Jest w tym część prawdy." Był pierwszym niepełnosprawnym uczestnikiem „Dancing with the stars: taniec z gwiazdami" w Polsce. Jak sam podkreślał jednak, że brak ręki nie oznacza braku niezbędnych tanecznych umiejętności.

        Natalia Partyka - odnosi ogromne sukcesy w sporcie, polska tenisistka stołowa. Każde jej pojawienie się na zawodach wzbudza ogromne zainteresowanie. Natalia urodziła się bez prawego przedramienia. Jest jedyną niepełnosprawną tenisistką rywalizującą z pełnosprawnymi zawodniczkami. I jedynym na świecie sportowcem – oprócz Natalie du Toit, pływaczki z RPA – która startuje zarówno w igrzyskach olimpijskich, jak i w paraolimpiadzie. Natalia Partyka okazała się bezkonkurencyjna w turnieju tenisa stołowego podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., sięgnęła po złoto czwarty raz z rzędu.

        Stephen Hawking - geniusz nauki , cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne, schorzenie, nazywane też chorobą Lou Gehriga, powoduje stopniowy zanik komórek nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu, które odpowiadają za ruchy mięśni. Po pewnym czasie chory nie może już się poruszać, traci też zdolność komunikacji ze światem. Hawking jest jednym z najczęściej nagradzanych naukowców, osiągnął również co najmniej 12 doktoratów honoris causa. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową, jest akademicką sławą, wydaje książki, występuje publicznie, omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia.

        Monika Kuszyńska - od 10 lat poruszą się na wózku inwalidzkim. To skutek tragicznego wypadku samochodowego w którym wokalistka uczestniczyła w 2006 roku. Monika Kuszyńska jest piosenkarką i autorką tekstów, wokalistką zespołu Varius Manx w latach 2000–2010, reprezentowała Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku. Monika Kuszyńska w wydanej niedawno książce pisze, że wypadek w pewien sposób okazał się dla niej błogosławieństwem, bo wszystko, co wydarzyło się po nim – całe cierpienie, jakie musiała znieść, nadzieje, które musiała porzucić i przede wszystkim ludzie, których spotkała po drodze – pozwoliło jej dojrzeć i nauczyło jak żyć, by być szczęśliwym. 2 czerwca 2012 odbyła się premiera jej pierwszej solowej płyty zatytułowanej Ocalona. W lutym 2013 piosenkarka otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Gwiazda piosenki i estrady.

         Źródło: FAZON

       • Program naukowy "Być jak Ignacy"

       • Nasza szkoła bierze udział w kolejnej, V już edycji programu naukowego Być jak Ignacy organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.W tym roku akcja startuje pod hasłem Nauka to przyszłość. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości.Celem programu ponad to jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach.Do realizacji zadań projektowych przystąpili uczniowie z klasy 7b.

       • Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN

       • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

        Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiliśmy także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.

        Z publikacji mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

        Zachęcam Państwa do zapoznania się z poradnikiem oraz proszę o przekazanie go nauczycielom i rodzicom.

        Z poważaniem

        Anna Ostrowska

        Rzecznik Prasowy MEN 

         

         

        Edukacja wczesnoszkolna

        Proces wychowania i kształcenia prowadzony w klasach I-III szkoły podstawowej umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości i sensu działania. Ten sam proces realizowany obecnie w domu ma umożliwić dzieciom poznanie tych aspektów.

        Rodzice powinni spokojnie przedstawić dzieciom sytuację, w której się znalazły, wyjaśniając przyczyny izolacji. W domu Rodzice w sposób naturalny bawią się z dziećmi i każda zabawa, gra, rozmowa, wspólne oglądanie filmu to formy wspierające rozwój dziecka. Czas, w którym dziecko nie chodzi do szkoły, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne, lepiej zorganizowane, odpowiedzialne. Pobyt w domu daje możliwość częstszych rozmów z dziećmi na interesujące je tematy. W ten sposób można wzbogacać ich słownictwo oraz wiedzę o świecie. Ważne jest także wspólne czytanie książek, rozmawianie o nich i wyjaśnianie. Głośne czytanie oraz słuchanie tekstu czytanego jest dobrą metodą wspierania nauki czytania. Nauka w domu to możliwość realizowania rodzinnych projektów oraz słowna informacja zwrotna skierowana do dziecka, budująca świadomość jego własnych postępów, zasobów i potrzeb rozwojowych.

        Dziecko najlepiej rozwija się, kiedy uczestniczy w procesie nadawania znaczeń czynnościom i działaniom, które wykonuje. Wynika to z naturalnej potrzeby działania. W obecnej sytuacji nauczyciel może przekazać rodzicom za pośrednictwem strony internetowej szkoły lub innej formy komunikacji przyjętej w szkole:

        1. propozycje wykonania projektów plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów do wyboru;
        2. propozycję zabaw i zajęć opracowaną na potrzeby uczniów swojej klasy, powiązaną z treściami realizowanego programu w tej klasie, opracowane przez siebie lub udostępniane propozycje zadań, ćwiczeń, twórczej aktywności uczniów;
        3. linki do słuchowisk, audycji radiowych i programów telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów i zabaw on-line;
        4. zestaw ćwiczeń i zadań dla uczniów – przemyślanych, zgodnych z założeniami i treściami realizowanego w danej klasie programu nauczania oraz z potrzebami rozwojowymi uczniów;
        5. cyfrową wersję podręcznika (jeżeli to możliwe).

        Nauka dziecka w domu to stwarzanie warunków do jego aktywizacji we wszystkich obszarach rozwoju, a nie powtarzające się wypełnianie schematycznych zadań. Istotą procesu uczenia się dziecka w wieku wczesnoszkolnym jest jego udział w eksperymentach i doświadczeniach wielozmysłowych. Eksperyment i doświadczenie wielozmysłowe to konkretne działanie w przestrzeni. Mogą to być np. rodzinne projekty:

        1. przygotowanie produktów i pieczenie ciasta z wykonaniem notatki dotyczącej czasu przeprowadzania kolejnych czynności w projekcie;

        b. opracowanie rodzinnego księgozbioru z klasyfikacją książek według przyjętej zasady;

        c. zorganizowanie rodzinnego turnieju gier planszowych;

        d. rodzinna wycieczka po wirtualnym muzeum z wykonaniem notatki na temat ciekawych eksponatów i zapisu informacji o nich;

        e. budowanie z klocków konstrukcji na wybrany temat;

        f. przygotowanie świątecznych kartek dla koleżanek i kolegów z klasy w wersji papierowej i cyfrowej.

        Dla Rodziców

        Drodzy Rodzice!

        Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół, do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.

        Zachęcamy do stałego komunikowania się ze szkołą i współpracy z nauczycielami w zakresie organizacji zdalnego nauczania.

        Zawieszenie zajęć wychowawczych i dydaktycznych w szkołach nie oznacza, że najmłodsi uczniowie przestają kontynuować proces wychowania i kształcenia. Obecna sytuacja sprawia, że podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej powinna być realizowana – przy współpracy nauczyciela i rodziców – w domu rodzinnym. W tym czasie, dla wspierania rozwoju dzieci, realizowane są konkretne zadania zapisane w podstawie programowej.

        Zadania te zobowiązują nauczycieli i wychowawcę do kontaktu z rodzicami, aby razem z nimi ustalić sposób i zakres realizowania działań edukacyjnych. W tym celu nauczyciele powinni zadbać o kontakt z rodzicami, wykorzystując np.:

        1. stronę internetową szkoły;
        2. komunikatory, profile szkół;
        3. kontakt telefoniczny.

        Nauczyciele wspólnie z rodzicami powinni określić najdogodniejszą formę wzajemnego kontaktu, która pozwoli im na rozważne oraz odpowiedzialne zorganizowanie i prowadzenie w warunkach domowych odpowiednich form wspierania rozwoju dzieci.

        Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Proponowane sposoby działania, narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i stać się ważnym elementem ich rozwoju, również po powrocie do stacjonarnego trybu uczenia się.

        Rodzicu,

        1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale także na rozwijanie innych form aktywności dziecka, w tym na aktywność fizyczną, odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych oraz pobudzanie zainteresowań.  
        2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery obszary:
        1. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, czytanie lektur);
        2. aktywność ruchowa – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne bezpieczne i możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym np. proste ćwiczenia gimnastyczne, taniec;
        3. obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach); można je wzbogacać np. o aspekty matematyczne (np. ważenie, odmierzanie, odliczanie), dotyczące ochrony środowiska (np. segregacja śmieci i rozmowa na ten temat); nawet obowiązki mogą być atrakcyjne, jeśli jest to czas spędzany z rodzicami, rodzeństwem, kiedy dziecko obdarzane jest uwagą, a jego rola jest ważna;
        4. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe; pomoc w rozpoznawaniu i rozumieniu emocji dziecka (np. w sytuacji doświadczania radości zwycięstwa czy zaakceptowania przegranej).

        3. Nauka w domu wymaga od dziecka większej samodzielności. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy, wzmacniaj jego poczucie sprawstwa, doceniaj samodzielnie wykonane zadania. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.

        4. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.

        5. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość (np. trudności techniczne, posiadane zasoby i możliwości sprzętowe).

        6. Pomóż dziecku zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd. Zadbaj o ograniczenie czynników, które mogą rozpraszać dziecko w czasie nauki.

        7. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.

        8. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały, pomóż w przekazywaniu rezultatów wykonanych prac.

        9. Zwróć dziecku szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z internetu. Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych aktywnościach. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronach:

        https://it-szkola.edu.pl/;

        https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci.

        10.  Sprawdzaj aktualności i komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które dotyczą edukacji zdalnej.

        Szanowni Rodzice, w tej nietypowej sytuacji nauczyciele wciąż wypełniają swoje zadania, chociaż w zmienionej formie. Pozostają otwarci na współpracę z Wami i cały czas za pośrednictwem przekazywanych zadań, inspiracji, uwag mają wpływ na proces rozwoju Państwa dzieci.

         

         

         

         

        DLA NAUCZYCIELI

        Drodzy Nauczyciele!

        Edukację wczesnoszkolną powinny charakteryzować: spokój i systematyczność procesu nauki, wielokierunkowość, dostosowanie tempa pracy do możliwości psychoruchowych każdego ucznia[1].

        Obecnie Waszym największym wyzwaniem jest koordynowanie pracy uczniów w warunkach nauki w domu, zgodnie z realizowanym programem nauczania. Wykorzystajcie do tego sprawdzone zasoby cyfrowe, w tym multimedialne, dostępne np.:

        1. na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej[2] https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna – zamieszczony tutaj multimedialny
         e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej z serii „Zgrzyciaki” może być wykorzystywany i polecany jako ciekawy materiał uzupełniający;
        2. na platformie https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/ (szkoła podstawowa) – nowa edycja portalu, uruchomiona z początkiem tego roku szkolnego, zawiera bazę sprawdzonych zasobów edukacyjnych na bieżący szkolny (2020/2021); w zakładce „archiwum” dostępne są także materiały do lekcji przygotowanych w okresie od marca do czerwca br.;
        3. na portalu https://www.scholaris.pl/ –dostępne są tutaj np. scenariusze lekcji dla klas I-III szkoły podstawowej oraz karty pracy;
        4. na platformie https://eszkola.tvp.pl/ – publikowane w paśmie edukacyjnym „Wesoła Nauka” zajęcia są skierowane do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli. Prowadzący wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji zapraszają dzieci do fascynującego świata nauki. Prezentują zaskakujące eksperymenty i doświadczenia naukowe oraz kreatywne gry i zabawy. Nie brakuje zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki, z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.

        Przydatne informacje na temat popularnych kanałów informacyjnych, materiały i narzędzia, proste poradniki video, a także programy, które mogą ułatwić Państwu pracę zdalną z uczniami, znajdują się również na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

        Drodzy Nauczyciele, kontaktujcie się z rodzicami w rozsądnych odstępach czasowych, przedstawiając propozycje projektów możliwych do przeprowadzenia w domu. Praca dziecka z zeszytem czy wypełnianie tzw. kart pracy nie powinny być podstawową formą aktywności dzieci. Ważne jest wspieranie, w miarę możliwości, wielokierunkowej aktywności dzieci oraz zmniejszenie nacisku i rzadsze zadawanie obowiązkowych zadań i ćwiczeń do wykonania w terminie.

        W zdalnym nauczaniu należy wziąć pod uwagę higienę pracy oraz naturalne potrzeby dziecka, a także ograniczoną dyspozycyjność Rodziców.

         

        [1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego  dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 356 oraz poz. 1679).

        [2] informacje na temat rejestracji i logowania oraz pracy w środowisku platformy, wraz z filmami instruktażowymi, są zamieszczone na platformie epodreczniki.pl (zakładka: filmy instruktażowe i instrukcje)

       • WARSZTATY ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

       • Straż Miejska w Pruszkowie wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu dotyczącemu zajęć związanych z szeroko rozumianą profilaktyką zagrożeń w Internecie, przygotowała warsztaty dla uczniów.

        Zajęcia będą odbywały się w formie on-line.

        Zajęcia ze strażą miejską dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruszkowie

         

        kl. 1a – 21.12.20 r. poniedziałek o godz. 8.30

                    TEMAT: Bezpieczne zachowania.

        kl. 3a – 15.12.20 r. wtorek o godz. 9.00

                    TEMAT: Akademia bezpiecznego Puchatka.

        kl. 3c – 15.12.20 r. wtorek o godz. 10.00

                    TEMAT: Akademia bezpiecznego człowieka.

        kl. 4a – 15.12.20 r. wtorek o godz. 11.45

                    TEMAT: Bezpieczne zachowania.

        kl. 4b – 16.12.20 r. środa o godz. 13.45

                    TEMAT: Cyberprzemoc.

        kl. 6a – 18.12.20 r. piątek o godz. 10.45

                    TEMAT: Cyberprzemoc.

        kl. 6c – 16.12.20 r. środa o godz. 9.50

                    TEMAT: Cyberprzemoc.

        kl. 7b – 15.12.20 r. wtorek o godz. 13.45

                    TEMAT: Cyberprzemoc.

        kl. 7c – 21.12.20 r. poniedziałek o godz. 9.00

                    TEMAT: Akademia bezpiecznego człowieka.

        kl. 8a – 16.12.20 r. środa o godz. 10.45

                    TEMAT: Akademia bezpiecznego człowieka.

        Kl. 8c – 21.12.20 r. poniedziałek o godz. 14.40

                    TEMAT: Odpowiedzialność nieletnich za popełnianie czynów niezgodnych z prawem.

       • KURATORYJNE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

       •  

        Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie, ukazała się informacja na temat konkursów przedmiotowych etapu szkolnego z historii, fizyki, biologii, wiedzy o społeczeństwie, geografii oraz chemii.

        Odbędą się one w następujących terminach:

        16 listopada 2020r.

        • historia (godz. 9:00)
        • fizyka (godz. 12:00)

         

        19 listopada 2020r.

        • biologia (godz. 9:00)
        • wiedza o społeczeństwie (godz. 12:00)

         

        20 listopada 2020r.

        • geografia (godz. 9:00)
        • chemia (godz. 12:00)

         

        Organizację konkursów umożliwia 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r., poz. 1960).

        Harmonogramy konkursów przedmiotowych, których etapy szkolne do chwili obecnej zostały przeprowadzone oraz harmonogramy konkursów tematycznych i interdyscyplinarnych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty pozostają bez zmian.

        Decyzję o zmianie terminów konkursów podjęto zgodnie z 14 pkt. 10 Regulaminu konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2020/2021.

       • #szkoładohymnu podziękowania

       • W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Cieszymy się, że tak wielu uczniów i nauczycieli uczciło w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości.

        W tegorocznej akcji wzięło udział 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju.

       • Nowinki Jedynki Listopad 2020

       •  

        Słowo od Redakcji

         

        Witamy !!!

        Na Wasze ręce oddajemy listopadowy numer Nowinek z Jedynki. Listopad jest miesiącem wyjątkowym w historii naszego narodu, kraju. To właśnie wtedy obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji postanowiliśmy się z Wami podzielić naszymi przemyśleniami na ten temat.

         

         

        Oczywiście czekamy na Wasze propozycje nowych działów, artykułów itd.

        Jednocześnie, jeśli masz lekkie pióro i chęci do pracy, dołącz do Nas!!!!

         

         

         

        Niektórzy z was zadają sobie pytanie czym jest niepodległość. Otóż niepodległość oznacza wolność, czyli że nikt nami nie rządzii nikt nie ma na nas wpływu. Jesteśmy niezależnym od żądnego innego państwa krajem. Polska odzyskała niepodległość 11.11.1918 r. Dzień ten świętujemy co roku, aby uczcić to wielkie wydarzeniew naszej historii. W dniu Narodowego Święta Niepodległości odbywają się marsze niepodległościowe, biegi, przypinamy kotyliony, wywieszamy flagi biało-czerwone.

        Ojczyzna to ważna przestrzeń dla pojedynczego człowieka albo narodu. To kraj, w którym dany człowiek się urodził, ziemia na której wybudował dom, wychował się i umarł.

        Bycie patriotą to znaczy, że ktoś jest oddany ojczyźnie, kocha jąi dba o swój kraj. Walczy, ale nie jak na wojnie tylko dobrym słowem o godność swojej ojczyzny. Za granicą wypowiada się zawsze dobrze na jej temat. Patriotyzm charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste.

        Szymon Sz. kl.7b

         

         

         

         

        Niepodległość rozumiem jako wolność mojego kraju. Daje mi możliwość porozumiewania się ojczystym językiem, nauki w szkole i bezpiecznego poruszania się po kraju. Wolność mojego państwa pozwala mi uczestniczyć w różnego rodzaju obyczajach: święta, obchody narodowe, odwiedzać groby moich bliskich.

        W mojej ojczyźnie czyli kraju, w którym się urodziłem i mieszkam dzięki niepodległości mogę rozwijać swoje zainteresowania sportowe, rodzice mogą brać udział w wyborach i chodzić do pracy. Z dumą mogę śpiewać hymn Narodowy podczas szkolnych uroczystości, sportowych wydarzeń.

        Uważam, że jestem małym patriotą, ponieważ kocham swój kraj, jestem przywiązany do polskich tradycji, języka. Cieszę się, że moja rodzina jest bezpieczna, że możemy spędzać razem czas tak jak lubimy to wszystko dzięki temu że Nasz kraj jest niepodległy i wolny od wojny. Brakuje mi tylko chodzenia do szkoły, normalnych lekcji i kolegów.

        Cezary J. kl. 4a

         

         

         

         

        Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą.

        Niepodległość, takie proste zwykłe słowo, którego wagi nie doceni nikt, kto nie ma świadomości jej straty. Tak krótkie wyrażenie, a tak wiele znaczy. Na przestrzeni wieków naród polski walczył o niepodległość i niezależność od wpływów innych krajów. Znamy historię i wiemy jak często my jako naród zmuszeni byliśmy stawać do walki w obronie naszej ojczyzny.

        Ojczyzna jest naszą matką ziemską.

        Polska jest naszą matką szczególną.

        Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.

        Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi.

        Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

        Tak pisał o Polsce św. Jan Paweł II. Co miał na myśli mówiąc „matką ziemską”, otóż Papież Jan Paweł II był wielkim patriotą. Człowiekiem, który od młodości walczył o wolność swej matki ojczyzny. Wyniesiony na ołtarze, jako człowiek szczególny- Papież nigdy nie zapominał o miejscu, gdzie się urodził, o kraju, który był najbliższy jego sercu- o Polsce.

        Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”(Seneka Młodszy). Te słowa wypowiedziane zostały już dwa tysiące lat temu przez starożytnego rzymskiego poetę filozofa Lucjusza A. Senekę. Ojczyzna to pojęcie dwojakie, może oznaczać terytorium, fizyczną przestrzeń człowieka lub narodu, ale również związek mentalny z konkretnym miejscem lub ideologią. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku stanowi ona ogromną wartość szczególnie dla patrioty. Tym zaś nazwać można osobę, która kocha swą ojczyznę i gotowa jest do poświęceń dla jej dobra. „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” mówi Cyprian Kamil Norwid. Każdy z nas mógłby zadać sobie pytanie: czy jestem patriotą ? Czy łatwo być patriotą we współczesnych czasach ? Sylwetkę patrioty charakteryzuje niekwestionowana miłość do ojczyzny, gotowość obrony i walki w momencie, kiedy zaszłaby taka potrzeba. W historii i literaturze czytamy o bohaterach narodowych, przywódcach, ale i zwyczajnych obywatelach, którzy nieugięcie stawiali czoła wrogowi nie zważając na swe życie i nie oczekując chwały.

        Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.

        Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy”.

        Józef Piłsudski w tych słowach zagrzewał swych żołnierzy do walki i organizował legiony. Marszałek i przywódca narodu, między innymi za sprawą którego Polska po wielu latach zaborów odzyskała swą niepodległość i powróciła na mapę świata.

        Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.

        Piłsudski- wzór patrioty - nawoływał naród do walki o wolność, wyznając zasadę, że nie należy na niczym oszczędzać, gdyż cel jest bardzo drogi i wart swojej ceny. Jednakże nie trzeba być marszałkiem, generałem, czy przywódcą wojsk, aby być prawdziwym patriotą. W czasach wojen lub powstań postawy patriotyczne przyjmowali młodzi ludzie, a nawet dzieci, które dzielnie stawały do nierównej walki wrogim najeźdźcą. Dzisiaj mniej pewnie jest okazji na to, by wykazać się patriotyczną postawą lecz nie zwalnia to nas jednak od obowiązku bycia prawdziwymi Polakami, którzy szanują i kochają swój kraj.

         

        Paweł M. kl. 8a

         

         

        Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą?

         

        Niepodległość to wolność. Nie podlegamy nikomu, czyli rządzimy sami. Sami decydujemy. Polska utraciła swoją niepodległość podczas rozbiorów w 1795 roku. Przez ten czas Polacy nie mogli się uczyć języka polskiego, historii Polski. Mieli zakaz obchodzenia świąt i tradycji Polskich. Musieli rozmawiać w językach zaborców. Polacy z wielką odwagą i gniewem wzbudzali powstania, żeby uzyskać wolność. Wreszcie przez poświęcenie wielu ludzi, po pierwszej wojnie światowej w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Od tego czasu naszą Ojczyzną rządzą Polacy. Mamy polski rząd, parlament i władzę sądowniczą.

        Ojczyzna to miejsce, które jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy do niego przywiązani. Jest to kraj naszych przodków. Zwykle to miejsce gdzie się urodziliśmy, mieszkamy, wychowaliśmy się lub spędziliśmy dużą część naszego życia. Czujemy się w nim bezpiecznie, jak w domu.

        Być patriotą to znaczy kochać i szanować swój kraj. Być gotowym poświęcić się dla niego. Obchodzić i pielęgnować tradycje oraz poznawać ojczystą kulturę. Przekazywać młodszym pokoleniom historię i wiedzę na temat naszego kraju. Być dumnym z tego, że jest się Polakiem.

        Anna R. kl.7a

         

         

         

        Czym jest niepodległość i ojczyzna?

         

        Na pewno zadaliście sobie to pytanie chociaż raz w życiu, według mnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, każdy z nas rozumie to inaczej. Myślę, że zależy to od wielu czynników takich jak na przykład: czasy, w których żyjemy. Sądzę, że gdybyście zapytali swoich dziadków odpowiedzieliby inaczej niż wy. Następnym czynnikiem jaki wpływa na naszą opinię, jest nasz wiek i dojrzałość emocjonalna, albo to że nie są to rzeczy materialne. Podobnych czynników jest wiele i długo by zajęło wymienianie ich, dlatego nie będę ich tu więcej wypisywać.

        Chciałabym jednak podzielić się z wami moją opinią na ten temat. Czym jest dla mnie jest niepodległość i ojczyzna? Moim zdaniem niepodległość jest wtedy gdy np. jakiś kraj nie podlega innemu albo niesprawiedliwemu rządowi. Natomiast gdy miałabym powiedzieć jak rozumiem słowo ojczyzna, powiedziałabym że to nie tylko kraj, miasto, wioska, dom, ale przede wszystkim miejsce gdzie czujemy się bezpieczne, miejsce, za które mogę walczyć, miejsce w którym nie bałabym się założyć rodzinę i żyć w nim długo, aż w końcu miejsce, którego się nie wstydzę i mogę być dumna, że do niego należę.

        Zostaje jeszcze jedno pytanie, co to znaczy być patriotą? To też jedno z tych trudnych pytań, nad którymi trzeba się zastanowić i trudno wyrazić odpowiedź jednym słowem. Jednak wydaje mi się, że można je zgrabnie określić. Jak dla mnie oznacza to że, pamiętam historię mojej ojczyzny, szanuję jej godło, flagę i hymn. Odnoszę się z szacunkiem gdy o niej mówię, będę uczyć i wychowywać swoje dzieci zgodnie z tym co uważam za słuszne , tak aby one też były patriotami.

        Pod koniec chciałam jeszcze dodać, że wielu ludzi może się nie zgodzić ze mną w tych sprawach, ponieważ każdy ma swoją opinię i patrzy z innego punktu widzenia, uszanujmy swoje poglądy.

        Marianna T. kl.7a

        Co to znaczy być patriotą?

        Pojęcie patriotyzm jest bezpośrednio związane z pojęciem ojczyzny, która jest krajem w którym dana osoba się urodziła, którego jest obywatelem lub z którym jest związana więzią narodową. Jest to definicja pochodząca ze słownika języka polskiego PWN i w najprostszy sposób określa owe pojęcie. Dla prawdziwego patrioty ojczyzna jest oczywiście czymś więcej niż tylko miejscem narodzin. Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” przyrównuje ojczyznę do zdrowia, które jest bezpośrednio związane z życiem człowieka tak, jak powinna być dla niego ojczyzna. Wobec tego prawdziwym patriotą jest osoba, która nie tylko kocha swoją ojczyznę ale czuje się jej częścią, działa dla jej dobra i gotowa jest wiele dla niej poświęcić.

        Według mnie prawdziwym patriotą jest osoba, która kocha swoją ojczyznę, dba o nią i przejmuje się jej losem. Oznacza to między innymi zainteresowanie sytuacją w kraju związaną z kwestiami finansowymi, społecznymi, gospodarczymi, prawnymi i wydarzeniami dnia codziennego. Ponadto wiąże się z czynnym zaangażowaniem w te kwestie, np. poprzez udział w rożnego typu protestach, podpisywaniem petycji oraz korzystanie ze swojego prawa wyborczego. Bycie częścią swojej ojczyznę może oznaczać np. reprezentowanie jej w rożnego typu dziedzinach sportowych na arenie międzynarodowej, w dziedzinach naukowych -tak jak Olga Tokarczuk, która otrzymała nagrodę Nobla z dziedziny literatury w 2019 r. Istnieje więc wiele sposobów na bycie patriotą, można również udzielać się społecznie, pracując jako ochotnik w rożnego typu dziedzinach umożliwiających rozwój państwa. W czasach objętych wojną bycie patriota utożsamiano z walką w obronie ojczyzny i prawdopodobnym poświeceniem swojego życia dla jej dobra tak, jak robili to Polacy odzyskując niepodległość. Poświęcenie swojego życia to oczywiście skrajny przypadek, ludzie dla jej dobra ofiarują również zdrowie, czas, pieniądze i rodzinę. Prawdziwy patriota chce również poznawać historie swojej ojczyzny, znać ja i zwiedzić najciekawsze miejsca.

        Mimo młodego wieku uważam się za patriotkę, ponieważ staram się angażować w sprawy mojej ojczyzny na tyle na ile jest to możliwe. Znam najważniejsze święta państwowe i obchodzę uroczystości z nimi zawiązane, biorę udział w protestach, interesuje się najważniejszymi wydarzeniami w kraju, angażuje się w pomoc społeczną oraz zwiedzam i poznaje mój kraj.

         

        Marta Ch. Kl. 8a

         

         

        Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to wtedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość czyli niezależność naszego kraju. Dlatego możemy żyć w wolnym kraju i mówić bez strachu po polsku, a Polska istnieje na mapie świata. Na Polskę napadli Prusy, Austria i Rosja i zniknęła z mapy. Polska była pod zaborami przez 123 lata, tak długo Polacy nie mieli swojego kraju.

        Wielu odważnych ludzi a wśród nich Józef Piłsudski nie mogli się pogodzić z tym , że ich kraj przestał istnieć i walczyli o to, żeby go odzyskać. To Józef Piłsudski stworzył polskie wojsko Legiony Polskie, które składały się z bardzo odważnych i gotowych poświęcić życie ludzi.

        Właśnie prawdziwi patrioci to ludzie, którzy są gotowi poświęcić życie dla swojego kraju, szanują go i kochają . Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury. Polska to moja ojczyzna, to mój dom, miejsce w którym się urodziłam, wychowuję i czuje się bezpiecznie. Tu mieszkali moi przodkowie a teraz ja i moja rodzina.

        Blanka B. kl.4a

         

         

         

        Niepodległość i ojczyzna to słowa, które zna każdy patriota. Słowo niepodległość oznacza, że dane państwo jest wolne i niezależne. W niepodległym państwie rządzi władza danego kraju. Z kolei każdy obywatel może żyć w wolnym kraju, uczyć się historii swojego kraju oraz mówić w ojczystym języku.

        Drugie ważne słowo – ojczyzna - oznacza kraj, w którym się ktoś urodził, jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową. Dla mnie ojczyzną jest Polska. W Polsce się urodziłam, w Polsce mieszkam i z Polską czuję się związana.

        Być patriotą w różnych czasach oznaczało co innego i polegało na czym innym. Kiedyś, gdy Polska nie była wolna bycie patriotą polegało na walce o niepodległość i ryzykowaniu swoim życiem.

        W dzisiejszych czasach bycie patriotą jest łatwiejsze i nie wymaga narażania życia i zdrowia. Aby być patriotą wystarczy robić wiele prostych, ale ważnych rzeczy np. uczyć się historii swojego kraju, dbać o ojczysty język, obchodzić święta narodowe, pielęgnować przyrodę, nie śmiecić, pomagać innym ludziom a zwłaszcza słabym i chorym oraz pilnie się uczyć aby być mądrym obywatelem.

        Kornelia Ch. Kl. 4a

         

         

        Czym jest niepodległość, ojczyzna i patriotyzm?

         

        Według Wikipedii niepodległość to niezależność kraju od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Słowo niepodległość słyszałam już wiele razy ale nigdy się nie zastanawiałam co to tak naprawdę znaczy. Czy Polska, kraj w którym żyje, straciła kiedyś niepodległość. Odpowiedz brzmi tak straciliśmy niepodległość w 1795 roku podczas III rozbioru Polski. Polska była pod zaborami trzech państw. Walczyliśmy przez lata, było dużo prób powstań, ale były tłumione. W końcu po 123 latach w 1918 roku Polacy odzyskali niepodległość i Polska znowu była na mapie. O odzyskaniu niepodległości dużo się mówiło w tamtych czasach, teraz natomiast przeważnie się świętuje, czyli chodzi na marsze, wiesza flagi w oknach.

        O niepodległość walczyli patrioci, czyli ci, którzy poświęcają się dla ojczyzny. Bardzo dużo ludzi, młodych ludzi umierało walcząc za ojczyznę. Rozstrzeliwano i torturowano niewinnych ludzi, walczących, tylko dlatego, żeby być wolnym, niezależnym.

        Ojczyzna to jest miejsce, w którym się urodziliśmy, wszyscy Polacy mają taką samą historie i mówią tym samym językiem.

        Polska ma za sobą długą historie, niektóre rzeczy dobre, niektóre trochę gorsze, najważniejsze że teraz jesteśmy wolnym krajem z własnymi prawami a to wszystko dzięki naszym dziadkom i pradziadkom, którzy dzielnie walczyli na wojnie i umierali za ojczyznę.

         

        Maja M-rz. kl. 7a

         

         

        Niepodległość to stan, w którym dany kraj nie podlega innemu krajowi, znajduje się na mapie świata – jest wolny nie ma narzuconego innego języka, ani kultury czy wiary. Ludzie mają prawo głosu, mogą rozmawiać swoim ojczystym językiem i wyrażać swoje zdanie na każdy temat.

        Ojczyzna to kraj, z którego pochodzimy, mamy tam swoje rodziny. Patriota to osoba, która kocha swoją ojczyznę i dba o to, aby pamiętać i obchodzić wszystkie historyczne święta związane ze swoją ojczyzną. Patriotą może być przedszkolak, student czy piłkarz; każdy może być patriotą.

        Moim zdaniem dorośli, którzy mają dzieci, powinni uczyć je jak obchodzi się dane święta, kiedy się je obchodzi i co się wtedy ważnego wydarzyło. Moi rodzice są patriotami i nauczyli mnie wszystkich najważniejszych informacji na temat świąt państwowych, mówili mi, że warto znać naszą historię i oddawać hołd ludziom, którzy walczyli lub pomagali w odrodzeniu naszego państwa. Zawsze na 11 listopada jechaliśmy do Warszawy, aby zwiedzać muzea, oglądać paradę, poprzypominać sobie tamte, jakże ważne wydarzenie.

        Święto niepodległości kojarzy mi się z flagą, którą zawsze wywieszamy na 11 listopada i uważam, że wszyscy powinni je wywieszać, ponieważ jest to symbol naszego państwa. Bardzo istotne jest także wspólne odśpiewanie hymnu, ponieważ wtedy jednoczymy się przy tym kluczowym wydarzeniu. O niepodległość musiało walczyć wiele ludzi i wiele osób musiało oddać życie, aby nasz kraj Polska była niepodległa – to są właśnie prawdziwi patrioci, musieli wykazać się odwagą i męstwem, aby uratować nasz kraj po ponad 123 latach zaborów. Oni nigdy nie stracili wiary w zwycięstwo i w końcu zrobili to poprzez swoją wytrwałość wygrali.

        Mikołaj Z. kl. 7b

         

         

        Według mnie być patriotą oznacza pamiętanie dat podstawowych świąt państwowych oraz zarysu historii Polski, świętowanie różnych wydarzeń związanych z historią Polski. Niewstydzenie się swojego pochodzenia, a wręcz bycie dumnym z bycia obywatelem Polski oraz posiadanie szacunku dla osób, które przysłużyły się dla naszego państwa. Znajomość języka polskiego w mowie i piśmie. Są to też takie działania jak wywieszenie flagi czy zapalenie znicz na grobach żołnierzy i ludzi związanych z naszym państwem.

        Z kolei według mnie niepodległość to stan, w którym nasze państwo nie jest pod zadymi wpływania innych państw bądź ludzi, jak również stan, w którym można wyrażać swoje zdanie bez przeszkód, nawet jeśli nie jest ono jednomyślne. Decydowanie o sobie to, , pracować gdzie się tylko chce, oczywiście jeśli posadami odpowiednie kompetencje.

        Ostatnim punktem moich rozważani będzie ojczyzna. Moim zdaniem ojczyzna to miejsce, w którym pracujemy, uczymy się, mieszkamy i żyjemy. Ojczyzna ma również inne znaczenie, jest to wartość, pod którą może się kryć miłość do państwa czyli patriotyzm, rodzina , przyjaciele lub bliskie nam osoby. Jest to słowo, za które walczyli nasi dziadkowie czy pradziadkowie w czasie różnych wojenne, dlatego że za ojczyznę trzeba walczyć. Jest to miejsce, w którym nasze dzieci będą się wychowywały. Myślę, że wszystko to towarzyszyło osobom, które walczyły za nasz kraj .

        Michał T. kl. 8a

         

         

         

        MOJA OJCZYZNA

         

         

        Niepodległość to niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną. Wybrane akty odzyskania niepodległości upamiętniane są jako święta narodowe, np.:11 listopada (Święto Niepodległości) – rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku 4 lipca (Dzień Niepodległości) – rocznica uchwalenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku czy 3 Maja- uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r.

         

        Dla mnie Ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie się urodziłam, wychowałam, gdzie czuję się bezpieczna. Zawsze mogę tu wrócić np. do domu rodzinnego, rodziny i przyjaciół i wiem, że zawsze zostanę przywitana z otwartymi rękami. Tu mieszkali moi przodkowie - pradziad, dziadek a teraz ja i moja cała rodzina. Ojczyzna to też kultura, według której byłam wychowywana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata.

         

        Bycie Patriotą oznacza szanować symbole narodowe np. godło. Uczestniczyć w wyborach, obchodzić święta narodowe takie jak 11 listopada czyli Święto Niepodległości, 3 Maja-uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy 15 sierpnia- rocznica Cudu nad Wisłą w 1920 r, wspominać tych, którzy oddali swe życie za Polskę, a przede wszystkim mieć szacunek do Ojczyzny. Ważnym elementem tradycji patriotycznej jest również flaga narodowa, której święto obchodzimy 2 maja a która towarzyszy nam podczas świąt narodowych, kiedy wywieszamy ją przed naszymi domami.

        Joanna M. kl. 7a

         

         

         

         

        Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą?

         

        Dla mnie słowo niepodległość, wiąże się z niezależnością od innych państw, które na przestrzeni wielu wieków chciały nam narzucić swoje symbole narodowe, inny język, kulturę, próbując zatrzeć pamięć o historii Polski.

        Niepodległość jest synonimem wolności, ściśle wiąże się z drugim, ważnym słowem jakim jest „ojczyzna”- trudno jest zdefiniować to słowo, gdyż dla każdego może być czymś innym, zaś na pewno powinno gościć w sercu każdego z nas. Mówi się, że ojczyzna to ziemia, na której naród przeżył swoją historię, ale także rodziny dom, groby przodków, obyczaje, kraj dzieciństwa, miejsce narodzin, jak również przywiązanie do języka. Dla mnie ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie się urodziłam, polskie krajobrazy Morze Bałtyckie, piękne polskie góry i jeziora. Ojczyzna to także wigilijny opłatek, kolędy, choinka, Częstochowa, Westerplatte, Grunwald. Z ojczyzną wiąże się patriotyzm.

        Co znaczy być patriotą? To rzetelne działanie na korzyść narodu, umiłowanie i oddanie własnej ojczyźnie oraz gotowości do jej obrony. Patriotyzm to również pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. W czasach pokoju patriotyzm przejawia się w codziennych zwykłych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro, to kasowanie biletu w autobusie, segregowanie śmieci, dbanie o przyrodę, sprzątanie po psie, bycie dobrym człowiekiem, a przede wszystkim pamięć o bohaterach dzięki, którym żyjemy w wolnym kraju. To także reprezentowanie naszej ojczyzny podczas podróży do innych krajów i zachowywanie się w taki sposób, by pokazywać za granicą, że Polacy są uprzejmi, uczciwi i porządni. Wszyscy Polacy powinni być patriotami i szanować ojczyznę. Nie ma w tym nic trudnego, wystarczy chcieć!

         

        Lena Ż. kl. 4a

         

         

         

        11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku po 123 latach niewoli, w wyniku zakończenia I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata. Dzięki temu mamy swoje symbole narodowe, możemy uczyć się, mówić i pisać w języku polskim.

        Niepodległość to dla mnie wolność i poczucie bezpieczeństwa, o które trzeba dbać. Troszczyć się, aby trud i wysiłek poniesiony lata temu nie został utracony. Niepodległość to możliwość realizowania swoich celów w wolnym i spokojnym kraju, bez wojen i konfliktów.

        Ojczyzna jest miejscem gdzie się urodziłem i mieszkam. Jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków. Tutaj znajduje się moja szkoła, dom, rodzina i przyjaciele.

        Być patriotą to znaczy kochać Polskę, naszą Ojczyznę. Szanować symbole narodowe, Prezydenta Polski, obowiązującą konstytucję, a także bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj istnieje. Patriotyzm to także umiłowanie wszystkiego co polskie, czyli historii, tradycji, języka oraz krajobrazu ojczystego.

        Igor M. kl. 4a

         

         

         

        Niepodległość to dla mnie wolność, niezależność oraz swoboda nie tylko odnośnie kraju, ale też człowieka. Mam to szczęście, że żyję w wolnym kraju i nie muszę walczyć o to żeby mój kraj był wolny. O tę wolność walczył kiedyś ktoś za mnie i jestem mu za to niesamowicie wdzięczny.

        Każdy człowiek ma prawo do wolności i swojego zdania, ale nie może swoimi przekonaniami niszczyć drugiego człowieka. Musimy się szanować i tolerować to, że każdy z nas jest inny bo ma do tego pełne prawo.

        Ojczyzna to mój kraj, moja ziemia to Polska, ale też moje miasto w którym się urodziłem to miejsca, które kocham, do których wracam i czuję z nimi emocjonalny związek. To też rodzina, przyjaciele, znajomi to wszystko co mnie otacza. Myśląc o ojczyźnie na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Polska jako kraj, ale myślę, że każdy z nas ma też swoją małą bliską sercu ojczyznę.

        Bardzo blisko ojczyzny leży patriotyzm, co to znaczy nim być? Patriota to człowiek, który kocha swój kraj, zna jego historię ma poszanowanie dla kultury i tradycji. To ktoś kto nie wstydzi się swoich przekonań i potrafi ich bronić. To człowiek honorowy gotowy ponieść ofiarę i stanąć w obronie słabszych.

        Dzisiejszy patriotyzm odbiega moim zdaniem od tej definicji. Święto Niepodległości od lat dzieli Polskę i Polaków. Zamiast iść ramię w ramię wszyscy razem w tak ważnym dniu widzimy walkę i to przeciw sobie. Dobrze, że Ci, którzy walczyli o naszą wolność tego nie doczekali. Czasem zastanawiam się czy dziś są jeszcze tacy patrioci, którzy byliby gotowi do największych poświęceń czy ja sam dałbym radę tego nie wiem.

        W tym roku oglądając obchody tego ważnego dnia natknąłem się na takie życzenia dla Polski:

        „ Życzę Ci Polsko, aby już nigdy nikt

        Nie musiał za Ciebie umierać,

        A każdy chciał dla Ciebie żyć.”

        Bóg Honor Ojczyzna.

         

        Wiktor B. kl. 7b

        Patriotyzm to postawa szacunku i oddania własnej Ojczyźnie. Jest to także chęć ponoszenia za nią ofiary - walki o Jej dobro i godność oraz obrony Jej przed najeźdźcami.

        Dla mnie patriotyzm to umiłowanie własnego kraju - poznawanie historii oraz zwyczajów. Postawą patriotyczną jest także wstawanie do śpiewania hymnu, poszanowanie flagi i godła.

        Ojczyzna to kraj, w którym się urodziłem i w którym dorastam. To kraj moich Rodziców i Dziadków. Polska jest moją Ojczyzną. Szanuję zwyczaje i zasady w niej panujące.

        Natomiast Mazowsze to moja mała Ojczyzna - tutaj się wychowuję, chodzę do szkoły i na inne zajęcia.

        Niepodległość jest tym, że jesteśmy wolni oraz to, że mamy nasz własny rząd, który pozwala nam na to, że możemy sami decydować o sobie. Dzięki byciu krajem niepodległym mówimy po polsku, piszemy po polsku i bez przeszkód możemy poznawać naszą historię. Naszymi symbolami są barwy biało-czerwone, a nie inne, narzucone przez obcy kraj.

         

        Mateusz K. kl.4a

         

         

         

        W dniu 11.11.2020r. obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości czyli wolności. Zastanawiam się co ta niepodległość oznacza dla mnie. Uważam, że niepodległość to niezależność naszego kraju od innych państw, czyli sami decydujemy jakie mamy prawo, zasady, język, wybieramy swój rząd, możemy wybrać gdzie chcemy mieszkać czy chodzić do szkoły.

        Ojczyzna to kraj, który człowiek uważa za swój dom, ponieważ tam mieszka i czuje się w nim dobrze. W każdym kraju jest godło, flaga, hymn, w Polsce również, więc cały kraj go śpiewa z szacunkiem. To dla mnie jest ojczyzna.

        Patriotyzm to szacunek dla ojczyzny, ponoszenie za nią odpowiedzialności i gotowość do jej obrony. Jest to gotowość do pracy i nauki dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia własnego dobra, a nawet życia. Dla mnie patriotyzm oznacza, że staję na baczność jak śpiewam hymn, że wieszamy flagę w domu z okazji świąt narodowych, że uczę się o historii Polski.

        Adam W. kl. 7a

         

         

         

         

        Moja ojczyzna to Polska! To kraj, w którym się urodziłem, mieszkam i najpewniej będę mieszkał jak moi rodzice, dziadkowie i dalsi przodkowie. Nie znam innego kraju. Poznaje jego historię na lekcjach w szkole, z książek, z opowiadań mojej „przyszywanej” babci, a raczej prababci, bo ona ma już 92 lata, mieszka w Pruszkowie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i wiele razy opowiadała mi o tamtych czasach.

        Moja Ojczyzna jest krajem wolnym, niepodległym czyli niezależnym od formalnego i nieformalnego wpływu innych krajów. Mój kraj doskonale jednak wie co oznacza brak wolności, bo był pod zaborami przez 123 lata - na tyle Polska zniknęła z map Europy i Świata. Nikt o niej nie mówił i pewnie nawet nie wiedział, że istnieje taki kraj jak Polska. Dopiero w 1918r. odzyskała niepodległość. Dzięki temu wydarzeniu żyjemy teraz w wolnym państwie, mamy swój język, swoje święta, swój hymn narodowym swoje symbole, swoją historię. Odzyskanie niepodległości to co roku wielkie święto narodowe. W moim domu w tym dniu zawsze powiewa polska flaga.

        Jeśli mówimy o niepodległości i o ojczyźnie wypadałoby wspomnieć o patriotach. Patriotą może być każdy, nawet ja. W czasach wojen i walk bycie patriotą była bardzo trudne. Patriota potrafił poświęcić się własnej ojczyźnie, nawet oddać za nią życie. Szedł walczyć o jej wolność, pozostawiając rodzinę przyjaciół, niezależnie czy miał lak 15 czy 50. Teraz bycie patriotą jest łatwiejsze. Moim zdaniem wystarczy znać historię swojego kraju, obchodzić święta narodowe, szanować symbole. Ale również szanować innych ludzi, szczególnie starszych. Takim patriotą być nie trudno, więc trzeba nim być.

         

        Szymon W. kl. 8a

         

         

         

        Święto Niepodległości

         

        Święto Niepodległości jest to polskie święto narodowe obchodzone w dniu 11stym listopada , na pamiątkę odzyskanej przez Polskę niepodległości . Do1918 roku Polska była 123 lata pod zaborami . Dopiero wspólne , wytężone działania polskiej dyplomacji doprowadziły właśnie w 1918r. do uznania niepodległości Polski.

        Ojcami polskiej niepodległości byli Józef Piłsudzki , Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. To właśnie ich współpraca i działania dyplomatyczne miały olbrzymi wpływ na odzyskanie naszej niepodległości. Do wybuchu drugiej wojny światowej tylko dwukrotnie zdołaliśmy uroczyście obchodzić to święto narodowe.

        Dla każdego Polaka wolność jest największą wartością, a dziedzictwo naszych przodków, nasza ziemia -Ojczyzna, naszym największym dobrem o które musimy wspólnie dbać.

        11 listopada jest dniem wolnym od pracy, odbywają się wtedy główne obchody w Warszawie , przy udziale Prezydenta Polski i najważniejszych urzędników państwowych.

        11 listopada polskie domy są przystrojone biało-czerwonymi flagami. Na ulicach całe grupy ludzi z przypiętymi do ubrania kotylionami albo powstańczymi opaskami na rękawach dumnie i radośnie świętują obchody Dnia Niepodległości.

         

        Maja M-k. kl. 7a

         

         

         

        Czym jest niepodległość?

         

        Niepodległość jest to niezależność kraju od wpływu innych krajów czy przekonań politycznych. W Polsce niepodległość obchodzona jest 11 listopada, ponieważ w tym dniu w 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie złomność naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.

         

        Co to znaczy być patriotą?

         

        Być patriotą to znaczy szanować swoją ojczyznę, jej flagę, godło i hymn. To miłość do ojczyzny, do kraju w którym się urodziłem, jestem dymny z tego, że jestem Polakiem, i zawsze będę kochał swój kraj.

         

        Czym jest ojczyzna?

         

        Ojczyna to dom, ziemia zamieszkana przez lud polski. To schronienie dla nas dla naszych rodzin, przyjaciół, ludzi którzy walczyli o Niepodległość Ojczyzny. O ojczyznę trzeba dbać bo mamy ją tylko jedną.

         

        Maksymilian Z. kl.4a

      • #SzkołaDoHymnu
       • #SzkołaDoHymnu

       •  

        11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

         

                    Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie oraz nauczyciele po raz kolejny wzięli udział w akcji #SzkołaDoHymnu.

                    W tym roku odbyło się to nieco inaczej. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemiologicznego wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego odbyło się on-line za pośrednictwem Teamsów.

         

        Klasa 6 A

        Klasa 7 A

        Klasa 8 A

        Klasa 8 B

        Klasa 4 A

        Klasa 6b

       • Nauczanie zdalne klas 1-3

       • W związku z decyzją premiera naszego kraju od 09 listopada 2020r. uczniowie klas 1 – 3 przechodzą na nauczanie zdalne.

        Zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji (lekcja trwa 30 minut).

       • Rozstrzygnięcie konkursu Rebus Niepodległościowy

       • Dziękujemy za przesłane prace w konkursie „Rebus Niepodległościowy”. Szkoda, że tak niewielu z Was postanowiło wziąć w nim udział. Zdecydowaliśmy przyznać I miejsce wszystkim nadesłanym pracom.

         Żałujemy, że ze względu na zamknięcie szkoły,  nie możemy na forum całej społeczności szkolnej wręczyć Wam dyplomów i nagród, ale nie martwcie się one na Was czekają.

        Rada Samorządu Uczniowskiego

    • Godziny dzwonków

     Sobota 10.06.2023
    • Kalendarz

      brak danych
    • Media społecznościowe

    • Librus Synergia
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Aktualności

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszków
    • 22 758 63 52
    • ul. Topolowa 10 05 - 800 Pruszków Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych