• Z życia szkoły

       • Lato w mieście 2021

       • LATO W MIEŚCIE 2021

        Od 24 maja otwieramy zapisy uczestników do udziału w akcji Lato w Mieście. Adresatami tej akcji są uczniowie pruszkowskich szkół podstawowych.

        Organizatorzy „Lata w Mieście”:


        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego ul. Jasna 2; tel. 22 758 79 74
        • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. I. Paderewskiego ul. J. Długosza 53; tel. 22 486 31 21
        • Szkoła Podstawowa Nr 6 im. H. Sienkiewicza ul. Lipowa 31; tel. 22 758 79 44
        • Szkołą Podstawowa nr 3 im. M. Zimińskiej – Sygietyńskiej Al. Wojska Polskiego 34;
         tel. 22 728 08 83
        • Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Konopnickiej ul. Pływacka 16; tel. 22 299 39 19


        Turnusy półkolonii:


        1

        28.06 - 09.07.

        SP 2  (dla SP 2 i SP3, SP6, SP8)

        SP 5  (dla SP 5 i SP10, SP9)

        Terminy zapisów:

        24.05 do 31.05. 2021 r.

        2

        12.07 - 23.07.

        SP 6 

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.

        3

        26.07 - 06.08.

        SP 3 

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.

        4

        09.08 - 21.08

        SP 10

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.


        • Zapisy przyjmowane są w szkołach organizujących wypoczynek. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W każdej ze szkół planujemy organizację
         4 grup liczących 15 uczestników. Przebieg akcji jest uzależniony
         od zaleceń i wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
        • Czas trwania zajęć 8.00 – 16.00
        • Odpłatność – 100 zł za tygodniowy udział w półkoloniach.
        • W trakcie pobytu  organizatorzy zapewniają II śniadanie  oraz obiad.

        Dyrektorzy szkół, w których organizowany będzie wypoczynek dla dzieci i młodzieży  podejmą współpracę z instytucjami kulturalnymi i sportowymi w Pruszkowie. Planowane są zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury „Kamyk”,  spotkania organizowane przez Książnicę Pruszkowską, atrakcje na basenie „Kapry”.  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy  również przyłączy się do organizacji wypoczynku uczestników „Lata w Mieście”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Straż Miejska przygotowują  prezentację ciekawych programów z zakresu profilaktyki. Pruszkowie Centrum Kultury i Sportu umożliwi udział w seansie filmowym, po którym  uczestnicy zwiedzą siedzibę zespołu tanecznego „Pruszkowiacy”. To tylko niektóre atrakcje. Organizatorzy zapewnią ciekawe i bezpieczne spędzenie wakacyjnego czasu dzieciom pozostającym w mieście.

        Życzymy wspaniałych wrażeń oraz bezpiecznego i  udanego wypoczynku !

        Dane_osobowe_-_SP_klauzula.docx

        KARTA_ZAPISU_-_LATO_W_MIESCIE.docx​​​​​​​


       • Uwaga! Wścieklizna u lisów!

       • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

        RZECZNIK PRASOWY

        WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

        tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

        e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

         

         

        KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

        ___________________________________________________________________________

         

        Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

        13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

        Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

        Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

        Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

        23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

        4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

        Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

        27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

        Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

        W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

        Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

        Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

        Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

        Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

         

         

        Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

         

         

       • Sylwetka Naszego Patrona

       • Dzień Patrona

        12 maja obchodzimy Dzień Patrona. Niestety i w tym roku obchody te musimy przenieść do świata wirtualnego. Zapraszamy Was, Drodzy Uczniowie, do przypomnienia sobie najważniejszych faktów z życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajdziecie tutaj również linki do ciekawych stron z ciekawostkami i anegdotami, dotyczącymi tej jakże ważnej postaci.

        Józef Klemens Piłsudski

        Pierwszy marszałek polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Żołnierz, polityk, Polski Działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W młodości, w czasach konspiracji był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano Józefa Piłsudskiego: Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.

                 Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w patriotycznej rodzinie. Ojcem był Józef Wincenty Piłsudski (1833 - 1902), matką Maria z Billewiczów (1842 - 1884). Józef Wincent był podczas powstania w 1863 roku komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzicie pobrali się przed samym powstaniem. Józef Klemens Piłsudski był czwartym w kolejności dzieckiem.

                  W 1877 roku Józef, wraz z bratem Bronisławem rozpoczął naukę w I Gimnazjum wileńskim, gdzie obaj bracia wraz z kolegami założyli kółko o nazwie Spójnia. Kółko zajmowała się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. We wrześniu 1884 zmarła ciężko chora Maria Piłsudska, a rok Później Józef zdał maturę. Jesienią rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy rozpoczął konspiracyjną działalność w niepodległościowych organizacjach studenckich. Związał się z socjalistyczno - rewolucyjnym ruchem "Narodnaja Wola". Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni.

                   22 marca 1887 roku za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów Piłsudski został aresztowany. Następnie pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II został zesłany na Syberię, do Kiryńska a potem do Tunki.

                   Józef Piłsudski niemal do ostatnich dni swojego życia ukrywał nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Podczas pogrzebu naród oddał hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu. Serce spoczęło, zgodnie z testamentem w grobie matki w Wilnie na cmentarzu "na Rossie". W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami Marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

         

        Najważniejsze daty:

        19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego

        03 maja - Święto Konstytucji 3 maja

        12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego

        15 sierpnia - Bitwa Warszawska

        5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego

        11 listopada - Święto Niepodległości

         

        Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat życia Józefa Piłsudskiego. Sprawdźcie, czy znacie je wszystkie! 😊

        Sześć ciekawostek o Józefie Piłsudskim, o których nie macie pojęcia cz. 2 | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

        58 ciekawostek o Józefie Piłsudskim | Ciekawostki

         

        Źródła:

        Życiorys Józefa Piłsudskiego (pilsudczycy-gda.pl)

        PORTRETY (pilsudczycy-gda.pl)

         

       • 12 MAJA – ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY - JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

       •             To postać niezwykła, wybitna – WIELKI CZŁOWIEK I WIELKI POLAK.  Swoją postawą życiową dał dowód nadzwyczajnego wręcz poświęcenia i umiłowania kraju. Dał się poznać zarówno jako odważny dowódca, jak i przewidujący polityk. Był człowiekiem skromnym, nieczerpiącym korzyści ze sprawowanej władzy – całym sercem i duszą oddany Ojczyźnie.

         Szkoła zaś poprzez nadanie jej imienia zyskała swą indywidualność i tożsamość.

        Jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona. Jego heroizm i niezłomna postawa będzie dla nas wzorem i inspiracją do odpowiedniego uczestnictwa   w życiu społecznym i publicznym. Warto kroczyć drogą wskazaną przez Marszałka a prawda zawarta w Jego słowach: „Być zwyciężonym i nie ulec- to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska” stanie się   dewizą dla uczniów naszej szkoły w życiu codziennym.

               Śmiało możemy powiedzieć, że 12 maja - to wielki i niepowtarzalny dzień dla całej społeczności szkolnej. To wielka i niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.

         

         

         

         

         

     • Godziny dzwonków

      Środa 04.10.2023
     • Media społecznościowe

     • Librus Synergia
     • Biuletyn informacji publicznej
     • Galeria zdjęć

       brak danych
     • Aktualności

    • Kontakt

     • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszków
     • 22 758 63 52
     • ul. Topolowa 10 05 - 800 Pruszków Poland
   • Galeria zdjęć

     brak danych