Słowo od Redakcji
Witamy !!!
Na Wasze ręce oddajemy listopadowy numer Nowinek z Jedynki. Listopad jest miesiącem wyjątkowym w historii naszego narodu, kraju. To właśnie wtedy obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji postanowiliśmy się z Wami podzielić naszymi przemyśleniami na ten temat.
Oczywiście czekamy na Wasze propozycje nowych działów, artykułów itd.
Jednocześnie, jeśli masz lekkie pióro i chęci do pracy, dołącz do Nas!!!!
Niektórzy z was zadają sobie pytanie czym jest niepodległość. Otóż niepodległość oznacza wolność, czyli że nikt nami nie rządzii nikt nie ma na nas wpływu. Jesteśmy niezależnym od żądnego innego państwa krajem. Polska odzyskała niepodległość 11.11.1918 r. Dzień ten świętujemy co roku, aby uczcić to wielkie wydarzeniew naszej historii. W dniu Narodowego Święta Niepodległości odbywają się marsze niepodległościowe, biegi, przypinamy kotyliony, wywieszamy flagi biało-czerwone.
Ojczyzna to ważna przestrzeń dla pojedynczego człowieka albo narodu. To kraj, w którym dany człowiek się urodził, ziemia na której wybudował dom, wychował się i umarł.
Bycie patriotą to znaczy, że ktoś jest oddany ojczyźnie, kocha jąi dba o swój kraj. Walczy, ale nie jak na wojnie tylko dobrym słowem o godność swojej ojczyzny. Za granicą wypowiada się zawsze dobrze na jej temat. Patriotyzm charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste.
Szymon Sz. kl.7b
Niepodległość rozumiem jako wolność mojego kraju. Daje mi możliwość porozumiewania się ojczystym językiem, nauki w szkole i bezpiecznego poruszania się po kraju. Wolność mojego państwa pozwala mi uczestniczyć w różnego rodzaju obyczajach: święta, obchody narodowe, odwiedzać groby moich bliskich.
W mojej ojczyźnie czyli kraju, w którym się urodziłem i mieszkam dzięki niepodległości mogę rozwijać swoje zainteresowania sportowe, rodzice mogą brać udział w wyborach i chodzić do pracy. Z dumą mogę śpiewać hymn Narodowy podczas szkolnych uroczystości, sportowych wydarzeń.
Uważam, że jestem małym patriotą, ponieważ kocham swój kraj, jestem przywiązany do polskich tradycji, języka. Cieszę się, że moja rodzina jest bezpieczna, że możemy spędzać razem czas tak jak lubimy to wszystko dzięki temu że Nasz kraj jest niepodległy i wolny od wojny. Brakuje mi tylko chodzenia do szkoły, normalnych lekcji i kolegów.
Cezary J. kl. 4a
Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą.
Niepodległość, takie proste zwykłe słowo, którego wagi nie doceni nikt, kto nie ma świadomości jej straty. Tak krótkie wyrażenie, a tak wiele znaczy. Na przestrzeni wieków naród polski walczył o niepodległość i niezależność od wpływów innych krajów. Znamy historię i wiemy jak często my jako naród zmuszeni byliśmy stawać do walki w obronie naszej ojczyzny.
„Ojczyzna jest naszą matką ziemską.
Polska jest naszą matką szczególną.
Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.
Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi.
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.
Tak pisał o Polsce św. Jan Paweł II. Co miał na myśli mówiąc „matką ziemską”, otóż Papież Jan Paweł II był wielkim patriotą. Człowiekiem, który od młodości walczył o wolność swej matki ojczyzny. Wyniesiony na ołtarze, jako człowiek szczególny- Papież nigdy nie zapominał o miejscu, gdzie się urodził, o kraju, który był najbliższy jego sercu- o Polsce.
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”(Seneka Młodszy). Te słowa wypowiedziane zostały już dwa tysiące lat temu przez starożytnego rzymskiego poetę filozofa Lucjusza A. Senekę. Ojczyzna to pojęcie dwojakie, może oznaczać terytorium, fizyczną przestrzeń człowieka lub narodu, ale również związek mentalny z konkretnym miejscem lub ideologią. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku stanowi ona ogromną wartość szczególnie dla patrioty. Tym zaś nazwać można osobę, która kocha swą ojczyznę i gotowa jest do poświęceń dla jej dobra. „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” mówi Cyprian Kamil Norwid. Każdy z nas mógłby zadać sobie pytanie: czy jestem patriotą ? Czy łatwo być patriotą we współczesnych czasach ? Sylwetkę patrioty charakteryzuje niekwestionowana miłość do ojczyzny, gotowość obrony i walki w momencie, kiedy zaszłaby taka potrzeba. W historii i literaturze czytamy o bohaterach narodowych, przywódcach, ale i zwyczajnych obywatelach, którzy nieugięcie stawiali czoła wrogowi nie zważając na swe życie i nie oczekując chwały.
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy”.
Józef Piłsudski w tych słowach zagrzewał swych żołnierzy do walki i organizował legiony. Marszałek i przywódca narodu, między innymi za sprawą którego Polska po wielu latach zaborów odzyskała swą niepodległość i powróciła na mapę świata.
„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.
Piłsudski- wzór patrioty - nawoływał naród do walki o wolność, wyznając zasadę, że nie należy na niczym oszczędzać, gdyż cel jest bardzo drogi i wart swojej ceny. Jednakże nie trzeba być marszałkiem, generałem, czy przywódcą wojsk, aby być prawdziwym patriotą. W czasach wojen lub powstań postawy patriotyczne przyjmowali młodzi ludzie, a nawet dzieci, które dzielnie stawały do nierównej walki wrogim najeźdźcą. Dzisiaj mniej pewnie jest okazji na to, by wykazać się patriotyczną postawą lecz nie zwalnia to nas jednak od obowiązku bycia prawdziwymi Polakami, którzy szanują i kochają swój kraj.
Paweł M. kl. 8a
Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą?
Niepodległość to wolność. Nie podlegamy nikomu, czyli rządzimy sami. Sami decydujemy. Polska utraciła swoją niepodległość podczas rozbiorów w 1795 roku. Przez ten czas Polacy nie mogli się uczyć języka polskiego, historii Polski. Mieli zakaz obchodzenia świąt i tradycji Polskich. Musieli rozmawiać w językach zaborców. Polacy z wielką odwagą i gniewem wzbudzali powstania, żeby uzyskać wolność. Wreszcie przez poświęcenie wielu ludzi, po pierwszej wojnie światowej w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Od tego czasu naszą Ojczyzną rządzą Polacy. Mamy polski rząd, parlament i władzę sądowniczą.
Ojczyzna to miejsce, które jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy do niego przywiązani. Jest to kraj naszych przodków. Zwykle to miejsce gdzie się urodziliśmy, mieszkamy, wychowaliśmy się lub spędziliśmy dużą część naszego życia. Czujemy się w nim bezpiecznie, jak w domu.
Być patriotą to znaczy kochać i szanować swój kraj. Być gotowym poświęcić się dla niego. Obchodzić i pielęgnować tradycje oraz poznawać ojczystą kulturę. Przekazywać młodszym pokoleniom historię i wiedzę na temat naszego kraju. Być dumnym z tego, że jest się Polakiem.
Anna R. kl.7a
Czym jest niepodległość i ojczyzna?
Na pewno zadaliście sobie to pytanie chociaż raz w życiu, według mnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, każdy z nas rozumie to inaczej. Myślę, że zależy to od wielu czynników takich jak na przykład: czasy, w których żyjemy. Sądzę, że gdybyście zapytali swoich dziadków odpowiedzieliby inaczej niż wy. Następnym czynnikiem jaki wpływa na naszą opinię, jest nasz wiek i dojrzałość emocjonalna, albo to że nie są to rzeczy materialne. Podobnych czynników jest wiele i długo by zajęło wymienianie ich, dlatego nie będę ich tu więcej wypisywać.
Chciałabym jednak podzielić się z wami moją opinią na ten temat. Czym jest dla mnie jest niepodległość i ojczyzna? Moim zdaniem niepodległość jest wtedy gdy np. jakiś kraj nie podlega innemu albo niesprawiedliwemu rządowi. Natomiast gdy miałabym powiedzieć jak rozumiem słowo ojczyzna, powiedziałabym że to nie tylko kraj, miasto, wioska, dom, ale przede wszystkim miejsce gdzie czujemy się bezpieczne, miejsce, za które mogę walczyć, miejsce w którym nie bałabym się założyć rodzinę i żyć w nim długo, aż w końcu miejsce, którego się nie wstydzę i mogę być dumna, że do niego należę.
Zostaje jeszcze jedno pytanie, co to znaczy być patriotą? To też jedno z tych trudnych pytań, nad którymi trzeba się zastanowić i trudno wyrazić odpowiedź jednym słowem. Jednak wydaje mi się, że można je zgrabnie określić. Jak dla mnie oznacza to że, pamiętam historię mojej ojczyzny, szanuję jej godło, flagę i hymn. Odnoszę się z szacunkiem gdy o niej mówię, będę uczyć i wychowywać swoje dzieci zgodnie z tym co uważam za słuszne , tak aby one też były patriotami.
Pod koniec chciałam jeszcze dodać, że wielu ludzi może się nie zgodzić ze mną w tych sprawach, ponieważ każdy ma swoją opinię i patrzy z innego punktu widzenia, uszanujmy swoje poglądy.
Marianna T. kl.7a
Co to znaczy być patriotą?
Pojęcie patriotyzm jest bezpośrednio związane z pojęciem ojczyzny, która jest krajem w którym dana osoba się urodziła, którego jest obywatelem lub z którym jest związana więzią narodową. Jest to definicja pochodząca ze słownika języka polskiego PWN i w najprostszy sposób określa owe pojęcie. Dla prawdziwego patrioty ojczyzna jest oczywiście czymś więcej niż tylko miejscem narodzin. Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” przyrównuje ojczyznę do zdrowia, które jest bezpośrednio związane z życiem człowieka tak, jak powinna być dla niego ojczyzna. Wobec tego prawdziwym patriotą jest osoba, która nie tylko kocha swoją ojczyznę ale czuje się jej częścią, działa dla jej dobra i gotowa jest wiele dla niej poświęcić.
Według mnie prawdziwym patriotą jest osoba, która kocha swoją ojczyznę, dba o nią i przejmuje się jej losem. Oznacza to między innymi zainteresowanie sytuacją w kraju związaną z kwestiami finansowymi, społecznymi, gospodarczymi, prawnymi i wydarzeniami dnia codziennego. Ponadto wiąże się z czynnym zaangażowaniem w te kwestie, np. poprzez udział w rożnego typu protestach, podpisywaniem petycji oraz korzystanie ze swojego prawa wyborczego. Bycie częścią swojej ojczyznę może oznaczać np. reprezentowanie jej w rożnego typu dziedzinach sportowych na arenie międzynarodowej, w dziedzinach naukowych -tak jak Olga Tokarczuk, która otrzymała nagrodę Nobla z dziedziny literatury w 2019 r. Istnieje więc wiele sposobów na bycie patriotą, można również udzielać się społecznie, pracując jako ochotnik w rożnego typu dziedzinach umożliwiających rozwój państwa. W czasach objętych wojną bycie patriota utożsamiano z walką w obronie ojczyzny i prawdopodobnym poświeceniem swojego życia dla jej dobra tak, jak robili to Polacy odzyskując niepodległość. Poświęcenie swojego życia to oczywiście skrajny przypadek, ludzie dla jej dobra ofiarują również zdrowie, czas, pieniądze i rodzinę. Prawdziwy patriota chce również poznawać historie swojej ojczyzny, znać ja i zwiedzić najciekawsze miejsca.
Mimo młodego wieku uważam się za patriotkę, ponieważ staram się angażować w sprawy mojej ojczyzny na tyle na ile jest to możliwe. Znam najważniejsze święta państwowe i obchodzę uroczystości z nimi zawiązane, biorę udział w protestach, interesuje się najważniejszymi wydarzeniami w kraju, angażuje się w pomoc społeczną oraz zwiedzam i poznaje mój kraj.
Marta Ch. Kl. 8a
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to wtedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość czyli niezależność naszego kraju. Dlatego możemy żyć w wolnym kraju i mówić bez strachu po polsku, a Polska istnieje na mapie świata. Na Polskę napadli Prusy, Austria i Rosja i zniknęła z mapy. Polska była pod zaborami przez 123 lata, tak długo Polacy nie mieli swojego kraju.
Wielu odważnych ludzi a wśród nich Józef Piłsudski nie mogli się pogodzić z tym , że ich kraj przestał istnieć i walczyli o to, żeby go odzyskać. To Józef Piłsudski stworzył polskie wojsko Legiony Polskie, które składały się z bardzo odważnych i gotowych poświęcić życie ludzi.
Właśnie prawdziwi patrioci to ludzie, którzy są gotowi poświęcić życie dla swojego kraju, szanują go i kochają . Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury. Polska to moja ojczyzna, to mój dom, miejsce w którym się urodziłam, wychowuję i czuje się bezpiecznie. Tu mieszkali moi przodkowie a teraz ja i moja rodzina.
Blanka B. kl.4a
Niepodległość i ojczyzna to słowa, które zna każdy patriota. Słowo niepodległość oznacza, że dane państwo jest wolne i niezależne. W niepodległym państwie rządzi władza danego kraju. Z kolei każdy obywatel może żyć w wolnym kraju, uczyć się historii swojego kraju oraz mówić w ojczystym języku.
Drugie ważne słowo – ojczyzna - oznacza kraj, w którym się ktoś urodził, jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową. Dla mnie ojczyzną jest Polska. W Polsce się urodziłam, w Polsce mieszkam i z Polską czuję się związana.
Być patriotą w różnych czasach oznaczało co innego i polegało na czym innym. Kiedyś, gdy Polska nie była wolna bycie patriotą polegało na walce o niepodległość i ryzykowaniu swoim życiem.
W dzisiejszych czasach bycie patriotą jest łatwiejsze i nie wymaga narażania życia i zdrowia. Aby być patriotą wystarczy robić wiele prostych, ale ważnych rzeczy np. uczyć się historii swojego kraju, dbać o ojczysty język, obchodzić święta narodowe, pielęgnować przyrodę, nie śmiecić, pomagać innym ludziom a zwłaszcza słabym i chorym oraz pilnie się uczyć aby być mądrym obywatelem.
Kornelia Ch. Kl. 4a
Czym jest niepodległość, ojczyzna i patriotyzm?
Według Wikipedii niepodległość to niezależność kraju od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Słowo niepodległość słyszałam już wiele razy ale nigdy się nie zastanawiałam co to tak naprawdę znaczy. Czy Polska, kraj w którym żyje, straciła kiedyś niepodległość. Odpowiedz brzmi tak straciliśmy niepodległość w 1795 roku podczas III rozbioru Polski. Polska była pod zaborami trzech państw. Walczyliśmy przez lata, było dużo prób powstań, ale były tłumione. W końcu po 123 latach w 1918 roku Polacy odzyskali niepodległość i Polska znowu była na mapie. O odzyskaniu niepodległości dużo się mówiło w tamtych czasach, teraz natomiast przeważnie się świętuje, czyli chodzi na marsze, wiesza flagi w oknach.
O niepodległość walczyli patrioci, czyli ci, którzy poświęcają się dla ojczyzny. Bardzo dużo ludzi, młodych ludzi umierało walcząc za ojczyznę. Rozstrzeliwano i torturowano niewinnych ludzi, walczących, tylko dlatego, żeby być wolnym, niezależnym.
Ojczyzna to jest miejsce, w którym się urodziliśmy, wszyscy Polacy mają taką samą historie i mówią tym samym językiem.
Polska ma za sobą długą historie, niektóre rzeczy dobre, niektóre trochę gorsze, najważniejsze że teraz jesteśmy wolnym krajem z własnymi prawami a to wszystko dzięki naszym dziadkom i pradziadkom, którzy dzielnie walczyli na wojnie i umierali za ojczyznę.
Maja M-rz. kl. 7a
Niepodległość to stan, w którym dany kraj nie podlega innemu krajowi, znajduje się na mapie świata – jest wolny nie ma narzuconego innego języka, ani kultury czy wiary. Ludzie mają prawo głosu, mogą rozmawiać swoim ojczystym językiem i wyrażać swoje zdanie na każdy temat.
Ojczyzna to kraj, z którego pochodzimy, mamy tam swoje rodziny. Patriota to osoba, która kocha swoją ojczyznę i dba o to, aby pamiętać i obchodzić wszystkie historyczne święta związane ze swoją ojczyzną. Patriotą może być przedszkolak, student czy piłkarz; każdy może być patriotą.
Moim zdaniem dorośli, którzy mają dzieci, powinni uczyć je jak obchodzi się dane święta, kiedy się je obchodzi i co się wtedy ważnego wydarzyło. Moi rodzice są patriotami i nauczyli mnie wszystkich najważniejszych informacji na temat świąt państwowych, mówili mi, że warto znać naszą historię i oddawać hołd ludziom, którzy walczyli lub pomagali w odrodzeniu naszego państwa. Zawsze na 11 listopada jechaliśmy do Warszawy, aby zwiedzać muzea, oglądać paradę, poprzypominać sobie tamte, jakże ważne wydarzenie.
Święto niepodległości kojarzy mi się z flagą, którą zawsze wywieszamy na 11 listopada i uważam, że wszyscy powinni je wywieszać, ponieważ jest to symbol naszego państwa. Bardzo istotne jest także wspólne odśpiewanie hymnu, ponieważ wtedy jednoczymy się przy tym kluczowym wydarzeniu. O niepodległość musiało walczyć wiele ludzi i wiele osób musiało oddać życie, aby nasz kraj Polska była niepodległa – to są właśnie prawdziwi patrioci, musieli wykazać się odwagą i męstwem, aby uratować nasz kraj po ponad 123 latach zaborów. Oni nigdy nie stracili wiary w zwycięstwo i w końcu zrobili to poprzez swoją wytrwałość wygrali.
Mikołaj Z. kl. 7b
Według mnie być patriotą oznacza pamiętanie dat podstawowych świąt państwowych oraz zarysu historii Polski, świętowanie różnych wydarzeń związanych z historią Polski. Niewstydzenie się swojego pochodzenia, a wręcz bycie dumnym z bycia obywatelem Polski oraz posiadanie szacunku dla osób, które przysłużyły się dla naszego państwa. Znajomość języka polskiego w mowie i piśmie. Są to też takie działania jak wywieszenie flagi czy zapalenie znicz na grobach żołnierzy i ludzi związanych z naszym państwem.
Z kolei według mnie niepodległość to stan, w którym nasze państwo nie jest pod zadymi wpływania innych państw bądź ludzi, jak również stan, w którym można wyrażać swoje zdanie bez przeszkód, nawet jeśli nie jest ono jednomyślne. Decydowanie o sobie to, , pracować gdzie się tylko chce, oczywiście jeśli posadami odpowiednie kompetencje.
Ostatnim punktem moich rozważani będzie ojczyzna. Moim zdaniem ojczyzna to miejsce, w którym pracujemy, uczymy się, mieszkamy i żyjemy. Ojczyzna ma również inne znaczenie, jest to wartość, pod którą może się kryć miłość do państwa czyli patriotyzm, rodzina , przyjaciele lub bliskie nam osoby. Jest to słowo, za które walczyli nasi dziadkowie czy pradziadkowie w czasie różnych wojenne, dlatego że za ojczyznę trzeba walczyć. Jest to miejsce, w którym nasze dzieci będą się wychowywały. Myślę, że wszystko to towarzyszyło osobom, które walczyły za nasz kraj .
Michał T. kl. 8a
MOJA OJCZYZNA
Niepodległość to niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną. Wybrane akty odzyskania niepodległości upamiętniane są jako święta narodowe, np.:11 listopada (Święto Niepodległości) – rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku 4 lipca (Dzień Niepodległości) – rocznica uchwalenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku czy 3 Maja- uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Dla mnie Ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie się urodziłam, wychowałam, gdzie czuję się bezpieczna. Zawsze mogę tu wrócić np. do domu rodzinnego, rodziny i przyjaciół i wiem, że zawsze zostanę przywitana z otwartymi rękami. Tu mieszkali moi przodkowie - pradziad, dziadek a teraz ja i moja cała rodzina. Ojczyzna to też kultura, według której byłam wychowywana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata.
Bycie Patriotą oznacza szanować symbole narodowe np. godło. Uczestniczyć w wyborach, obchodzić święta narodowe takie jak 11 listopada czyli Święto Niepodległości, 3 Maja-uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy 15 sierpnia- rocznica Cudu nad Wisłą w 1920 r, wspominać tych, którzy oddali swe życie za Polskę, a przede wszystkim mieć szacunek do Ojczyzny. Ważnym elementem tradycji patriotycznej jest również flaga narodowa, której święto obchodzimy 2 maja a która towarzyszy nam podczas świąt narodowych, kiedy wywieszamy ją przed naszymi domami.
Joanna M. kl. 7a
Czym jest niepodległość, ojczyzna oraz co to znaczy być patriotą?
Dla mnie słowo niepodległość, wiąże się z niezależnością od innych państw, które na przestrzeni wielu wieków chciały nam narzucić swoje symbole narodowe, inny język, kulturę, próbując zatrzeć pamięć o historii Polski.
Niepodległość jest synonimem wolności, ściśle wiąże się z drugim, ważnym słowem jakim jest „ojczyzna”- trudno jest zdefiniować to słowo, gdyż dla każdego może być czymś innym, zaś na pewno powinno gościć w sercu każdego z nas. Mówi się, że ojczyzna to ziemia, na której naród przeżył swoją historię, ale także rodziny dom, groby przodków, obyczaje, kraj dzieciństwa, miejsce narodzin, jak również przywiązanie do języka. Dla mnie ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie się urodziłam, polskie krajobrazy Morze Bałtyckie, piękne polskie góry i jeziora. Ojczyzna to także wigilijny opłatek, kolędy, choinka, Częstochowa, Westerplatte, Grunwald. Z ojczyzną wiąże się patriotyzm.
Co znaczy być patriotą? To rzetelne działanie na korzyść narodu, umiłowanie i oddanie własnej ojczyźnie oraz gotowości do jej obrony. Patriotyzm to również pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. W czasach pokoju patriotyzm przejawia się w codziennych zwykłych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro, to kasowanie biletu w autobusie, segregowanie śmieci, dbanie o przyrodę, sprzątanie po psie, bycie dobrym człowiekiem, a przede wszystkim pamięć o bohaterach dzięki, którym żyjemy w wolnym kraju. To także reprezentowanie naszej ojczyzny podczas podróży do innych krajów i zachowywanie się w taki sposób, by pokazywać za granicą, że Polacy są uprzejmi, uczciwi i porządni. Wszyscy Polacy powinni być patriotami i szanować ojczyznę. Nie ma w tym nic trudnego, wystarczy chcieć!
Lena Ż. kl. 4a
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku po 123 latach niewoli, w wyniku zakończenia I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata. Dzięki temu mamy swoje symbole narodowe, możemy uczyć się, mówić i pisać w języku polskim.
Niepodległość to dla mnie wolność i poczucie bezpieczeństwa, o które trzeba dbać. Troszczyć się, aby trud i wysiłek poniesiony lata temu nie został utracony. Niepodległość to możliwość realizowania swoich celów w wolnym i spokojnym kraju, bez wojen i konfliktów.
Ojczyzna jest miejscem gdzie się urodziłem i mieszkam. Jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków. Tutaj znajduje się moja szkoła, dom, rodzina i przyjaciele.
Być patriotą to znaczy kochać Polskę, naszą Ojczyznę. Szanować symbole narodowe, Prezydenta Polski, obowiązującą konstytucję, a także bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj istnieje. Patriotyzm to także umiłowanie wszystkiego co polskie, czyli historii, tradycji, języka oraz krajobrazu ojczystego.
Igor M. kl. 4a
Niepodległość to dla mnie wolność, niezależność oraz swoboda nie tylko odnośnie kraju, ale też człowieka. Mam to szczęście, że żyję w wolnym kraju i nie muszę walczyć o to żeby mój kraj był wolny. O tę wolność walczył kiedyś ktoś za mnie i jestem mu za to niesamowicie wdzięczny.
Każdy człowiek ma prawo do wolności i swojego zdania, ale nie może swoimi przekonaniami niszczyć drugiego człowieka. Musimy się szanować i tolerować to, że każdy z nas jest inny bo ma do tego pełne prawo.
Ojczyzna to mój kraj, moja ziemia to Polska, ale też moje miasto w którym się urodziłem to miejsca, które kocham, do których wracam i czuję z nimi emocjonalny związek. To też rodzina, przyjaciele, znajomi to wszystko co mnie otacza. Myśląc o ojczyźnie na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Polska jako kraj, ale myślę, że każdy z nas ma też swoją małą bliską sercu ojczyznę.
Bardzo blisko ojczyzny leży patriotyzm, co to znaczy nim być? Patriota to człowiek, który kocha swój kraj, zna jego historię ma poszanowanie dla kultury i tradycji. To ktoś kto nie wstydzi się swoich przekonań i potrafi ich bronić. To człowiek honorowy gotowy ponieść ofiarę i stanąć w obronie słabszych.
Dzisiejszy patriotyzm odbiega moim zdaniem od tej definicji. Święto Niepodległości od lat dzieli Polskę i Polaków. Zamiast iść ramię w ramię wszyscy razem w tak ważnym dniu widzimy walkę i to przeciw sobie. Dobrze, że Ci, którzy walczyli o naszą wolność tego nie doczekali. Czasem zastanawiam się czy dziś są jeszcze tacy patrioci, którzy byliby gotowi do największych poświęceń czy ja sam dałbym radę tego nie wiem.
W tym roku oglądając obchody tego ważnego dnia natknąłem się na takie życzenia dla Polski:
„ Życzę Ci Polsko, aby już nigdy nikt
Nie musiał za Ciebie umierać,
A każdy chciał dla Ciebie żyć.”
Bóg Honor Ojczyzna.
Wiktor B. kl. 7b
Patriotyzm to postawa szacunku i oddania własnej Ojczyźnie. Jest to także chęć ponoszenia za nią ofiary - walki o Jej dobro i godność oraz obrony Jej przed najeźdźcami.
Dla mnie patriotyzm to umiłowanie własnego kraju - poznawanie historii oraz zwyczajów. Postawą patriotyczną jest także wstawanie do śpiewania hymnu, poszanowanie flagi i godła.
Ojczyzna to kraj, w którym się urodziłem i w którym dorastam. To kraj moich Rodziców i Dziadków. Polska jest moją Ojczyzną. Szanuję zwyczaje i zasady w niej panujące.
Natomiast Mazowsze to moja mała Ojczyzna - tutaj się wychowuję, chodzę do szkoły i na inne zajęcia.
Niepodległość jest tym, że jesteśmy wolni oraz to, że mamy nasz własny rząd, który pozwala nam na to, że możemy sami decydować o sobie. Dzięki byciu krajem niepodległym mówimy po polsku, piszemy po polsku i bez przeszkód możemy poznawać naszą historię. Naszymi symbolami są barwy biało-czerwone, a nie inne, narzucone przez obcy kraj.
Mateusz K. kl.4a
W dniu 11.11.2020r. obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości czyli wolności. Zastanawiam się co ta niepodległość oznacza dla mnie. Uważam, że niepodległość to niezależność naszego kraju od innych państw, czyli sami decydujemy jakie mamy prawo, zasady, język, wybieramy swój rząd, możemy wybrać gdzie chcemy mieszkać czy chodzić do szkoły.
Ojczyzna to kraj, który człowiek uważa za swój dom, ponieważ tam mieszka i czuje się w nim dobrze. W każdym kraju jest godło, flaga, hymn, w Polsce również, więc cały kraj go śpiewa z szacunkiem. To dla mnie jest ojczyzna.
Patriotyzm to szacunek dla ojczyzny, ponoszenie za nią odpowiedzialności i gotowość do jej obrony. Jest to gotowość do pracy i nauki dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia własnego dobra, a nawet życia. Dla mnie patriotyzm oznacza, że staję na baczność jak śpiewam hymn, że wieszamy flagę w domu z okazji świąt narodowych, że uczę się o historii Polski.
Adam W. kl. 7a
Moja ojczyzna to Polska! To kraj, w którym się urodziłem, mieszkam i najpewniej będę mieszkał jak moi rodzice, dziadkowie i dalsi przodkowie. Nie znam innego kraju. Poznaje jego historię na lekcjach w szkole, z książek, z opowiadań mojej „przyszywanej” babci, a raczej prababci, bo ona ma już 92 lata, mieszka w Pruszkowie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i wiele razy opowiadała mi o tamtych czasach.
Moja Ojczyzna jest krajem wolnym, niepodległym czyli niezależnym od formalnego i nieformalnego wpływu innych krajów. Mój kraj doskonale jednak wie co oznacza brak wolności, bo był pod zaborami przez 123 lata - na tyle Polska zniknęła z map Europy i Świata. Nikt o niej nie mówił i pewnie nawet nie wiedział, że istnieje taki kraj jak Polska. Dopiero w 1918r. odzyskała niepodległość. Dzięki temu wydarzeniu żyjemy teraz w wolnym państwie, mamy swój język, swoje święta, swój hymn narodowym swoje symbole, swoją historię. Odzyskanie niepodległości to co roku wielkie święto narodowe. W moim domu w tym dniu zawsze powiewa polska flaga.
Jeśli mówimy o niepodległości i o ojczyźnie wypadałoby wspomnieć o patriotach. Patriotą może być każdy, nawet ja. W czasach wojen i walk bycie patriotą była bardzo trudne. Patriota potrafił poświęcić się własnej ojczyźnie, nawet oddać za nią życie. Szedł walczyć o jej wolność, pozostawiając rodzinę przyjaciół, niezależnie czy miał lak 15 czy 50. Teraz bycie patriotą jest łatwiejsze. Moim zdaniem wystarczy znać historię swojego kraju, obchodzić święta narodowe, szanować symbole. Ale również szanować innych ludzi, szczególnie starszych. Takim patriotą być nie trudno, więc trzeba nim być.
Szymon W. kl. 8a
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości jest to polskie święto narodowe obchodzone w dniu 11stym listopada , na pamiątkę odzyskanej przez Polskę niepodległości . Do1918 roku Polska była 123 lata pod zaborami . Dopiero wspólne , wytężone działania polskiej dyplomacji doprowadziły właśnie w 1918r. do uznania niepodległości Polski.
Ojcami polskiej niepodległości byli Józef Piłsudzki , Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. To właśnie ich współpraca i działania dyplomatyczne miały olbrzymi wpływ na odzyskanie naszej niepodległości. Do wybuchu drugiej wojny światowej tylko dwukrotnie zdołaliśmy uroczyście obchodzić to święto narodowe.
Dla każdego Polaka wolność jest największą wartością, a dziedzictwo naszych przodków, nasza ziemia -Ojczyzna, naszym największym dobrem o które musimy wspólnie dbać.
11 listopada jest dniem wolnym od pracy, odbywają się wtedy główne obchody w Warszawie , przy udziale Prezydenta Polski i najważniejszych urzędników państwowych.
11 listopada polskie domy są przystrojone biało-czerwonymi flagami. Na ulicach całe grupy ludzi z przypiętymi do ubrania kotylionami albo powstańczymi opaskami na rękawach dumnie i radośnie świętują obchody Dnia Niepodległości.
Maja M-k. kl. 7a
Czym jest niepodległość?
Niepodległość jest to niezależność kraju od wpływu innych krajów czy przekonań politycznych. W Polsce niepodległość obchodzona jest 11 listopada, ponieważ w tym dniu w 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie złomność naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
Co to znaczy być patriotą?
Być patriotą to znaczy szanować swoją ojczyznę, jej flagę, godło i hymn. To miłość do ojczyzny, do kraju w którym się urodziłem, jestem dymny z tego, że jestem Polakiem, i zawsze będę kochał swój kraj.
Czym jest ojczyzna?
Ojczyna to dom, ziemia zamieszkana przez lud polski. To schronienie dla nas dla naszych rodzin, przyjaciół, ludzi którzy walczyli o Niepodległość Ojczyzny. O ojczyznę trzeba dbać bo mamy ją tylko jedną.
Maksymilian Z. kl.4a