• Z życia szkoły

      • Zebranie dla klas I 2021/22
       • Zebranie dla klas I 2021/22

       • 14 czerwca 2021r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Pruszkowie odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci,  które od 1 września 2021 r.  rozpoczną naukę w kl. I 

          Ewa Nowicka

           Dyrektor szkoły

       • Lato w mieście 2021

       • LATO W MIEŚCIE 2021

        Od 24 maja otwieramy zapisy uczestników do udziału w akcji Lato w Mieście. Adresatami tej akcji są uczniowie pruszkowskich szkół podstawowych.

        Organizatorzy „Lata w Mieście”:


        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego ul. Jasna 2; tel. 22 758 79 74
        • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. I. Paderewskiego ul. J. Długosza 53; tel. 22 486 31 21
        • Szkoła Podstawowa Nr 6 im. H. Sienkiewicza ul. Lipowa 31; tel. 22 758 79 44
        • Szkołą Podstawowa nr 3 im. M. Zimińskiej – Sygietyńskiej Al. Wojska Polskiego 34;
         tel. 22 728 08 83
        • Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Konopnickiej ul. Pływacka 16; tel. 22 299 39 19


        Turnusy półkolonii:


        1

        28.06 - 09.07.

        SP 2  (dla SP 2 i SP3, SP6, SP8)

        SP 5  (dla SP 5 i SP10, SP9)

        Terminy zapisów:

        24.05 do 31.05. 2021 r.

        2

        12.07 - 23.07.

        SP 6 

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.

        3

        26.07 - 06.08.

        SP 3 

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.

        4

        09.08 - 21.08

        SP 10

        dla uczniów wszystkich szkół

        Termin zapisów:

        24.05. do 10.06.2021 r.


        • Zapisy przyjmowane są w szkołach organizujących wypoczynek. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W każdej ze szkół planujemy organizację
         4 grup liczących 15 uczestników. Przebieg akcji jest uzależniony
         od zaleceń i wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
        • Czas trwania zajęć 8.00 – 16.00
        • Odpłatność – 100 zł za tygodniowy udział w półkoloniach.
        • W trakcie pobytu  organizatorzy zapewniają II śniadanie  oraz obiad.

        Dyrektorzy szkół, w których organizowany będzie wypoczynek dla dzieci i młodzieży  podejmą współpracę z instytucjami kulturalnymi i sportowymi w Pruszkowie. Planowane są zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury „Kamyk”,  spotkania organizowane przez Książnicę Pruszkowską, atrakcje na basenie „Kapry”.  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy  również przyłączy się do organizacji wypoczynku uczestników „Lata w Mieście”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Straż Miejska przygotowują  prezentację ciekawych programów z zakresu profilaktyki. Pruszkowie Centrum Kultury i Sportu umożliwi udział w seansie filmowym, po którym  uczestnicy zwiedzą siedzibę zespołu tanecznego „Pruszkowiacy”. To tylko niektóre atrakcje. Organizatorzy zapewnią ciekawe i bezpieczne spędzenie wakacyjnego czasu dzieciom pozostającym w mieście.

        Życzymy wspaniałych wrażeń oraz bezpiecznego i  udanego wypoczynku !

        Dane_osobowe_-_SP_klauzula.docx

        KARTA_ZAPISU_-_LATO_W_MIESCIE.docx​​​​​​​


       • Uwaga! Wścieklizna u lisów!

       • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

        RZECZNIK PRASOWY

        WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

        tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

        e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

         

         

        KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

        ___________________________________________________________________________

         

        Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

        13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

        Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

        Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

        Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

        23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

        4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

        Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

        27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

        Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

        W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

        Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

        Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

        Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

        Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

         

         

        Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

         

         

       • Sylwetka Naszego Patrona

       • Dzień Patrona

        12 maja obchodzimy Dzień Patrona. Niestety i w tym roku obchody te musimy przenieść do świata wirtualnego. Zapraszamy Was, Drodzy Uczniowie, do przypomnienia sobie najważniejszych faktów z życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajdziecie tutaj również linki do ciekawych stron z ciekawostkami i anegdotami, dotyczącymi tej jakże ważnej postaci.

        Józef Klemens Piłsudski

        Pierwszy marszałek polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Żołnierz, polityk, Polski Działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W młodości, w czasach konspiracji był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano Józefa Piłsudskiego: Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.

                 Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w patriotycznej rodzinie. Ojcem był Józef Wincenty Piłsudski (1833 - 1902), matką Maria z Billewiczów (1842 - 1884). Józef Wincent był podczas powstania w 1863 roku komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzicie pobrali się przed samym powstaniem. Józef Klemens Piłsudski był czwartym w kolejności dzieckiem.

                  W 1877 roku Józef, wraz z bratem Bronisławem rozpoczął naukę w I Gimnazjum wileńskim, gdzie obaj bracia wraz z kolegami założyli kółko o nazwie Spójnia. Kółko zajmowała się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. We wrześniu 1884 zmarła ciężko chora Maria Piłsudska, a rok Później Józef zdał maturę. Jesienią rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy rozpoczął konspiracyjną działalność w niepodległościowych organizacjach studenckich. Związał się z socjalistyczno - rewolucyjnym ruchem "Narodnaja Wola". Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni.

                   22 marca 1887 roku za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów Piłsudski został aresztowany. Następnie pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II został zesłany na Syberię, do Kiryńska a potem do Tunki.

                   Józef Piłsudski niemal do ostatnich dni swojego życia ukrywał nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Podczas pogrzebu naród oddał hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu. Serce spoczęło, zgodnie z testamentem w grobie matki w Wilnie na cmentarzu "na Rossie". W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami Marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

         

        Najważniejsze daty:

        19 marca - Imieniny Józefa Piłsudskiego

        03 maja - Święto Konstytucji 3 maja

        12 maja 1935 - Śmierć Józefa Piłsudskiego

        15 sierpnia - Bitwa Warszawska

        5 grudnia 1867 - Urodziny Józefa Piłsudskiego

        11 listopada - Święto Niepodległości

         

        Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat życia Józefa Piłsudskiego. Sprawdźcie, czy znacie je wszystkie! 😊

        Sześć ciekawostek o Józefie Piłsudskim, o których nie macie pojęcia cz. 2 | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

        58 ciekawostek o Józefie Piłsudskim | Ciekawostki

         

        Źródła:

        Życiorys Józefa Piłsudskiego (pilsudczycy-gda.pl)

        PORTRETY (pilsudczycy-gda.pl)

         

       • 12 MAJA – ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY - JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

       •             To postać niezwykła, wybitna – WIELKI CZŁOWIEK I WIELKI POLAK.  Swoją postawą życiową dał dowód nadzwyczajnego wręcz poświęcenia i umiłowania kraju. Dał się poznać zarówno jako odważny dowódca, jak i przewidujący polityk. Był człowiekiem skromnym, nieczerpiącym korzyści ze sprawowanej władzy – całym sercem i duszą oddany Ojczyźnie.

         Szkoła zaś poprzez nadanie jej imienia zyskała swą indywidualność i tożsamość.

        Jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona. Jego heroizm i niezłomna postawa będzie dla nas wzorem i inspiracją do odpowiedniego uczestnictwa   w życiu społecznym i publicznym. Warto kroczyć drogą wskazaną przez Marszałka a prawda zawarta w Jego słowach: „Być zwyciężonym i nie ulec- to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska” stanie się   dewizą dla uczniów naszej szkoły w życiu codziennym.

               Śmiało możemy powiedzieć, że 12 maja - to wielki i niepowtarzalny dzień dla całej społeczności szkolnej. To wielka i niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.

         

         

         

         

         

       • Święto Narodowe Konstytucji 3 maja

       • Jak świętować w czasie pandemii?

        Za kilka dni będziemy obchodzili 230. rocznicę uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w historii Polski. Konstytucja przyjęta w czasie obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja ma swoje szczególne miejsce w historii Europy. Rzeczpospolita Polska jako pierwszy kraj w Europie zdobyła się na wysiłek stworzenia dokumentu o tak wielkiej randze. Z okazji narodowego święta gorąco zachęcam do skorzystania z okazji jaką daje nam Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie organizując lekcję historii online pt. „Co się wydarzyło 3 maja 1791 r.?"  Poniżej zamieszczam wskazówki w jaki sposób skorzystać z zaproszenia.

        Dla kogo? Dla dzieci powyżej 10 lat, młodzieży, osób dorosłych
        Kiedy? 3 maja 2021 r., godz. 11.00–12.00
        Gdzie? online, MS Teams,  https://bit.ly/326kvBB
        Zajęcia są bezpłatne, wystarczy o danej godzinie wejść na platformę przez podany link.

        Zapraszam do udziału w lekcji

        Wojciech Cieślicki

       • Międzynarodowy dzień tańca

       • Święto tańca przypadające na 29 kwietnia ustanowione zostało w 1982 roku. 29 kwietnia to data urodzin Jeana-Georgesa Noverre, wielkiego reformatora baletu.

        Przesłaniem Międzynarodowego Dania Tańca jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.

         

         

        Katarzyna Chmielewska

       • Zebrania

       • Szanowni Państwo,

        zapraszamy na zebrania śródrocze oraz spotkania z nauczycielami. Spotkania odbędą się na platfotmie Teams a ich harmonogram znajdą Państwo poniżej. Zebrania w klasach 1-3 przełożone są na maj.

        Zapraszamy

         Zebranie_rodzicow__27.04.2021r.docx

       • Ogólnopolski konkurs matematyczny "TopMaths"

       • Dnia 29.04.2021 roku wystartuje bardzo długo wyczkiwane wydarzenie – ogólnopolski konkurs matematyczny pod nazwą „TopMaths”!

        Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

        Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich pasjonatów matematyki, którzy chcą spróbować swoich sił z zadaniami odnoszącymi się do wspomnianej dziedziny naukowej. Skierowany jest on do uczniów z obszaru całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

        1. Konkurs „TopMaths” zostanie przeprowadzony online w serwisie edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

        2. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w portalu. Zostanie on rozegrany w następujących kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

        3. Pytania, z jakimi mierzyć będą się uczestnicy zabawy są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one przygotowane przez nauczycieli matematyki, dzięki temu ich rozwiązywanie stanowić będzie doskonały trening dla uczniów klas VIII i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się zagadnienia nawiązujące do zakresu materiału pojawiającego się na maturze podstawowej, jak również rozszerzonej).

        4.Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” można znaleźć pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths

        „TopMaths” to wspaniała zabawa matematyczna, umożliwiająca rywalizację z innymi. To też możliwość, sprawdzenia swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”. Niniejszym zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.

       • Dzień Ziemi  - 22 Kwietnia

       •  

         

        Drodzy Przyjaciele Ziemi,

         

        W dniu tak szczególnym dla Matki Natury,

        Proszę dla Niej zachować odrobinę kultury.

        Zbierać i segregować śmieci po sobie,

        Ziemia odetchnie i podziękuje Tobie.

         

        Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1

        W ramach troski o Naszą Planetę,

        Wykonać proszę poniższe cele:

        Najbliższy czwartek - to czas sprzątania,

        Niech Wasza okolica, będzie nie do poznania!

        Dodatkowo obejrzeć film z linku poniżej oraz rozwiązać test krótki

        Odpowiedź wyświetli się szybko i rozwikła ekologiczne smutki.

         

         

         

        Link do filmu

        https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

         

        Link do testu:

        https://forms.office.com/r/cA22GrsZE2

         

                                                                                                                  Przygotował:

                                                                                                                  mgr inż. Rafał Nachyła

      • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
       • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

       • W tym roku szkolnym nasza szkoła włącza się w akcję społeczno–edukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

        Żonkile są  symbolem pamięci o powstaniu które wybuchło w warszawskim getcie w 1944. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

        Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

        W tym roku w ramach udziału w projekcie:

        - uczniowie klas I-III- zapoznają się z przygotowanymi dla tej grupy opowiadaniami. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

        -  uczniowie klas IV-VI  obejrzą film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Uzupełnieniem filmu są karty pracy poruszające tematykę ocalenia, walki i siły przyjaźni.

        - uczniowie klas VII-VIII- film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

        Przygotowane przez edukatorów Muzeum POLIN materiały dotyczące akcji Żonkile będę dostępne na stronie muzeum https://www.polin.pl/pl  od dnia 19 kwietnia.

         Zachęcamy do ich obejrzenia.

       • Zwyczaje wielkanocne

       • Tradycyjne potrawy, zwyczaje i obrzędy to istotna część polskiej tradycji obchodów Świąt Wielkanocnych. Niektórym z nich warto się bliżej przyjrzeć, ponieważ stanowią one ważną część polskiej kultury ludowej.

        Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone jest, od soboru w Nicei (325), w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Ludowe obrzędy poprzedzające Wielkanoc poświęcone były, wg dawnej tradycji powitaniu wiosny, zapewnieniu obfitości dla przyszłych plonów czy też powodzeniu w sprawach miłości i płodności.

        Obrzędy Wielkiego Tygodnia

        Cykl obrzędów Wielkiego Tygodnia, tak dziś jak i przed laty, rozpoczynał się w Niedzielę Palmową święceniem palm. Symbolika religijna dość ściśle powiązana jest tu z wierzeniami ludowymi. Wiecznie zielone składniki palmy mają symbolizować ciągłość odradzającego się życia. Palmy, zgodnie z wieloletnią tradycją, chronią dom i jego mieszkańców przed wszelkim nieszczęściem, zwłaszcza piorunami i pożarem. Po poświeceniu palmy uderzało się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok, a lekkie chłostanie nimi małych dzieci miało zapewnić im szybszy wzrost. Połknięcie poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo, a palmy zatknięte za obraz lub włożone do wazonów miały chronić mieszkanie przed nieszczęściem i złymi siłami.

        Zanikającym zwyczajem Niedzieli Palmowej są w Małoplsce tzw. Pucheroki. Wczesnym rankiem przebrani chłopcy chodzą po domach. Ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, na głowach noszą wysokie, stożkowate czapki z kolorowej bibuły, twarze smolą sadzą. W pasie przewiązani są powrósłami. W jednej ręce mają koszyk z sieczką, w drugiej – drewniany młotek z długą rękojeścią, oplecioną bibułą. Śpiewając, życząc świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wygłaszają oracje, które łączą w sobie elementy dawnych pieśni wielkopostnych, dialogów katechetycznych i rymowanek. Otrzymują za to jedzenie, głównie jajka oraz drobne datki, które zbierane są do koszyka.

        Zwyczaj ten nadal jest żywy w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach, Zielonkach, Trojanowicach i Tomaszowicach.

         

        W okresie od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty milczą dzwony kościelne rozlega się natomiast dźwięk kołatek. 

        W kościele katolickim zaczyna się czas Triduum Paschalnego, najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu w Niedzielę Wielkanocną.

        Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do świąt, ale nie zapominano także o tradycyjnych obrzędach. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy ściśle związanej z wielkopostną kuchnią. Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano do ziemi. Podobnie traktowano postnego śledzika „wieszając go", czyli przybijając do drzewa.

        W Wielką Sobotę tradycyjnie święcono w kościele pożywienie ogień i wodę (tak jak dziś). W koszyku wielkanocnym nie mogło zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Ważnym składnikiem święconki zawsze były jajka. Zwyczaj ich malowania w polskiej tradycji sięga dalekiej przeszłości. Jak wskazują materiały archeologiczne pisanka, posiadała wyraźne powiązania z magią oraz pierwotnymi wierzeniami Słowian, jednak już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Pisanka do dziś odgrywa znaczącą rolę jako symbol płodności, utajonego i odradzającego się życia.

        Święcono też chrzan – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania” i masło – oznakę dobrobytu.

        Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, a w prawosławnym – jutrznią. W Niedzielę Zmartwychwstania, podczas wielkanocnego śniadania tradycyjnie spożywa się święconkę, dzieląc się jajkiem jak opłatkiem podczas Wigilii. Resztki ze święconki dawniej wynoszono do obory dla bydła oraz wysypywano kurom. Ten zwyczaj zachował się jeszcze w wielu gospodarstwach. ​​​​​​​

        Poniedziałek Wielkanocny, czyli lany

        Istnieje zarówno chrześcijańska jak i pogańska interpretacja zwyczaju śmigusa. Przed chrystianizacją Polski kultywowano na wsi tradycję pryskania kobiet wodą, symbolicznego oczyszczenia z okazji nadejścia wiosny. Zgodnie z inną legendą Śmigus Dyngus przypomina o chrzcie Mieszka I, który odbył się w Poniedziałek Wielkanocny roku 966. W polskiej tradycji kontakt z wodą ma wzmóc siły witalne oraz płodność.

        Wiele ciekawych obrzędów wielkanocnych wywodzi się z Małopolski. Część z nich przetrwała do dziś, choć niestety coraz częściej odchodzą w zapomnienie.

        W niektórych rejonach południowej Małopolski rozpalano nocą, z niedzieli na poniedziałek, na wzgórzach duże ogniska. Z każdego domu wychodzili gospodarze i ich dzieci z wodą święconą, z krzyżykami zrobionymi z palmy, leszczyny, kłokoczki, szakłaku, kwiatków, wstążeczek i kropiąc wodą swe pola „krzyżykowali” własne zagony. Krzyżyki przybijano też nad drzwiami i okienkami
        chałup. Wielkanocny Poniedziałek był także dniem robienia figli i psot sąsiadom i pannom na wydaniu.

        Dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach, to przebieranie się mężczyzn za Siudą Babę, czyli usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Siuda Baba chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien by wysmarować je sadzą. Nagabują też przechodniów, czerniąc im twarze sadzą czy oblewając wodą z sikawki. Tradycja Siudej Baby nawiązuje do wiosennych słowiańskich obrzędów wypędzania zimy.

        Wielkanoc w Krakowie to także dwa dawne i niezwykle popularne odpusty, Emaus u Norbertanek na Zwierzyńcu oraz Rękawka u św. Benedykta w Podgórzu. Nazwa odpustu Emaus wywodzi się od wspomnianej w Ewangelii wg św. Łukasza wsi, do której wędrowali uczniowie Jezusa. Odpusty te odprawiane odpowiednio w Poniedziałek i Wtorek Wielkanocny, połączone są do dziś z wielkimi festynami ludowymi. 

        Wielkanoc po europejsku

        Choć Wielkanoc obchodzona jest na całym świecie, to jednak w każdym kraju, utrwaliły się inne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Różnice w świętowaniu i tradycjach związanych z Wielkanocą można znaleźć także pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a nawet poszczególnymi regionami naszego kraju.

        Wielkiej Brytanii zamiast jajek przygotowuje się słodkości, bo dla Brytyjczyków to okazja by wolny, świąteczny czas spędzać na słodko. Najbardziej popularnym łakociem w okresie Wielkanocy jest Hot Cross Buns, angielska odmiana drożdżówki z marmoladą. Tego szczególnego wypieku z lukrowanym krzyżem, który przypomina o ofierze Chrystusa, nie może zabraknąć na angielskim wielkopiątkowym śniadaniu.

        Niemieckim symbolem świąt stał się zajączek wielkanocny, Osterhase, który od XVI wieku przynosi w Wielkanoc jajka do niemieckich domów. Dzięki swojemu przysłowiowemu wręcz zapałowi rozmnażania, zasłużył sobie na miano symbolu płodności. Kojarzona z nim nadzieja na nowe życie jest wiązana ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Wszystko za sprawą tego, że każdej wiosny zające przychodzą do ogrodów w małych miasteczkach w poszukiwaniu jedzenia. Z tego powodu, że chętnie przebywają w pobliżu ludzi, przypisano im zwyczaj chowania wielkanocnych pisanek. Z upływem czasu zajączek wielkanocny nauczył się przynosić nie tylko jajka, ale również słodycze, a nawet małe prezenty. Stał się wielką radością dla niemieckich dzieci, które w Poniedziałek Wielkanocny wyruszają na poszukiwanie niespodzianek.

        Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań, radości ze zwycięstwa życia nad śmiercią, wiosennego budzenia się przyrody. To także okres bardzo lubiany przez dzieci, które mogą dać ponieść się swojej fantazji i inwencji twórczej przy tworzeniu i malowaniu pisanek, zostają obdarowywane prezentami od wielkanocnego zajączka, no i ten śmigus dyngus!​​​​​​​

        Źródło:

        Polska Kultura Ludowa. Przewodnik po wystawie stałej Muzeum Etnograficznego im. S. udzieli w Krakowie, Kraków 2007

        http://www.cafebabel.pl/article/20565/europejskie-zwyczaje-wielkanocne.html
        http://www.asksa.republika.pl/wielkanoc.htm 

        Obraz: Zofia Stryjeńska: Dyngus

    • Godziny dzwonków

     Środa 04.10.2023
    • Media społecznościowe

    • Librus Synergia
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Aktualności

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszków
    • 22 758 63 52
    • ul. Topolowa 10 05 - 800 Pruszków Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych